TITLE

Novinky

10 nejméně zalidněných regionů světa

Plocha souše naší planety je 149 milionů km2, na které žije něco přes 7 miliard lidí - což představuje hustotu obyvatelstva 48 lidí na km2. Geografické rozdělení není rovnoměrné, třeba v New Yorku je průměrná hustota přes 10 tis. lidí na km2. Existují však regiony, ve kterých je hustota osídlení velmi nízká. V těchto regionech můžete často najít panenskou přírodu.

Arktické ostrovy

Například vyhledávaný Island. Tento ostrovní stát sopečného původu se pyšní fjordy, ledovci a leží ve vulkanicky nejaktivnější části světa. Největším turistickým strašákem je právě počasí ovlivňované Golfským proudem - často proměnlivé a oblačné. Z celkového počtu 300 tis. obyvatel žije kolem 200 tis. z nich v hlavním městě Reykjavíku, tudíž můžete po ostrově projíždět hodiny autem, aniž byste kohokoli potkali. 
https://www.instagram.com/p/Bi_Y9wcFQ0T/?taken-at=418663724

Savany v Africe

Savany jako takové jsou často vývojovým stádiem pouště. I proto je v nich hustota obyvatelstva extrémně nízká. Třeba v Botswaně jsou to jenom 3 obyvatelé na km2. Botswana, která je známá těžbou diamantů, je také označována jako poslední útočiště přírody, díky striktním zákonům na její ochranu. 
https://www.instagram.com/p/BjAoly2nKLE/?tagged=botswana

Sahara

Sahara zasahuje do téměř 20 států Afriky. Právě proto v ní dokáží žít jen nomádské kmeny Berberů. Například v Libyi žije stejný počet obyvatel jako na Slovensku, jenže Libye má až 36x větší rozlohu. 
https://www.instagram.com/p/Bi0J13EnkAN/?taken-at=570184731

Austrálie

Hustota obyvatelstva na tomto kontinentu je nejnižší mezi vyspělými státy. To je dáno faktem, že 2/3 Austrálie zabírají pouště a polopouště, ve kterých je často velmi vysoká teplota. Většina Australanů žije ve městech v okolí pobřeží. Vnitrozemí (Outback) je většinou velmi opuštěné a také činí Austrálii nejsušším kontinentem. Trvale obydlené je pouze původními obyvateli – Aboriginci. 
https://www.instagram.com/p/Bi_yARpnsag/?tagged=australia

Himaláje

Střecha světa, jak se často Himaláje nazývají, jsou přirozeně řídce obydlené. To je ale dáno ještě jedním faktorem, a tím je nadmořská výška. Protože tam, kde světová pohoří obvykle končí, Himaláje teprve začínají. Méně navštěvované lokality – mimo hlavní osmitisícovky - umožňují podniknout několika denní treky, kde nepotkáte živou duši. 

Sibiř

Nekonečné lesy, a ještě lesy a znovu lesy. Toto je Sibiř, která se rozprostírá na východ od pohoří Ural až po Tichý oceán. Mimo lesů je tu také po většinu roku pořádná zima. Městečko Verchojansk se považuje za tzv. pól chladu. V roce 1892 tu naměřili rekordních -67 °C. Obyvatelstvo Sibiře žije hlavně kolem Transsibiřské magistrály, vodních toků a těžařských měst. Na Sibiři ale můžete najít proslavené Bajkalské jezero s kolonií sladkovodních tuleňů. 

Antarktida

Pokud byste chtěli zažít kompletní samotu na konci světa, doporučujeme Antarktidu. Na ploše 13,2 mil. km2 se na vrcholu letní sezony krátkodobě objeví kolem 5000 vědců, což představuje 1 člověka na rozlohu Trnavského kraje. Na druhou stranu je Antarktida domovem několika milionů tučňáků. 

Poušť Namib

Neobyvatelné oblasti jihozápadní Afriky mají suchou půdu, která postupně přechází až do písečných dun pouště Namib. Ta je považována za nejstarší poušť na světě a její stáří se odhaduje na 55 milionů roků
https://www.instagram.com/p/Bi_rBDsH94s/?tagged=namibia

Rovníkové pásmo

Africké Kongo, indonéské Borneo anebo severovýchodní státy Jižní Ameriky jako třeba Guyana, Surinam nebo Francouzská Guyana. Drtivá většina krajiny je pokryta deštnými pralesy a bažinami. Obývaný je pouze pobřežní pás, kde má domov kolem 90 % obyvatel. Zbytek žije ve městech při větších vodních tocích. 
https://www.instagram.com/p/Bib5I3kH6Kg/?taken-at=493172602

Gobi

Gobi je výjimečná - něco mezi savanou, pouští a tundrou. Nachází se téměř v celém Mongolsku. Krajina Čingischána a plemene koní je také jednou z nejméně osídlených krajin světa. Je ohraničena Ruskem a Čínou. Zima v Mongolsku je ovlivněna větry vanoucími přímo ze Sibiře. Hlavní město Ulanbátar je nejchladnějším hlavním městem na světě
https://www.instagram.com/p/Bi_3H8zHj_Q/?tagged=mongolia

 

Turisté často navštěvují nejznámější a nejnavštěvovanější krajiny, a ty opuštěné zpravidla vynechávají. Dnes už ale není snadné najít v našem přeplněném světě poklidné místo. S tím se můžeme setkat i v Tatrách, kdy návštěvníci směřují pouze k nejvyšším štítům a vrcholům, a jiná nádherná zákoutí přecházejí bez povšimnutí. 

Každý máme možnost nahlédnout do méně známých oblastí na místa, kde celý den nepotkáte vůbec nikoho – na místo snahy ihned se dostat na vrchol. A na tyto regiony se zaměří náš připravovaný článkový seriál, který se zabývá těmi skrytými zákoutími naší planety.