TITLE

Novinky

Česko-rakouské Podyjí

Národní park Podyjí na jižní Moravě nebo Národní park Thayatal v Dolním Rakousku. Tyto dva názvy tvoří jeden chráněný celek. Je to malá oblast ležící na hranicích Česka (63 km2) a Rakouska (13,3 km2), které od sebe odděluje řeka Dyje. Řeka zde teče velmi klidně, a proto si na své přijdou i méně zkušení vodáci. Na řece byla vybudovaná v letech 1930-33 tzv. Vranovská přehrada, která slouží k nejen jako vodní elektrárna, ale i krásné místo k rekreaci. 

https://www.instagram.com/p/BLIuN1khh2E/?taken-at=787392704 

Rozmanité rostliny i živočichové

Národní park Podyjí je chráněným územím od roku 1991 (v Rakousku od roku 2000), a to hlavně díky výskytu lužních lesů, které jsou v této oblasti typické. Na relativně malé ploše se nachází rozmanité rostlinné druhy - můžete vidět dřín obyčejný, z jehož semen se praží náhražka kávy. Dále zde roste skalník celokrajný nebo jalovec obecný, jehož plody se používají nejen jako koření, ale také jako přísada do borovičky. Národní park Podyjí je také bohatý na hmyzí druhy – modlivka zelená, askalafusa skvrnitokřídlý, ale i mnoho druhů motýlů. 

https://www.instagram.com/p/Bl3B0iZBEUp/?tagged=podyji

Hrad Hardegg

Tento hrad, vypínající se nad řekou Dyje, stráží rakousko-české hranice už mnoho století a považuje se za jednu z nejzachovalejších pevností Dolního Rakouska. Pokud budete na Moravě a budete chtít vyrazit na túru nebo cyklovýlet, pak je tato možnost přesně pro vás.  Z české vesničky Čížov, kde můžete vidět zbytky železné opony, je na hrad asi jen 10 km. Cestou se určitě zastavte na Hardeggské vyhlídce, odkud je nádherný výhled na řeku Dyji, městečko i samotný hrad. 

https://www.instagram.com/p/BlHmFkWnE_o/?tagged=herdegg

Moravské víno

Jižní Morava a víno nerozlučně patří k sobě, a proto se s ním setkáte na každém kroku. V srdci národního parku se nachází jeden z nejzachovalejších a nejznámějších vinohradů v České republice - Šobes. Poloha národního parku je velmi výhodná pro pěstování vína. Víno z těchto vinic pili dokonce i na vídeňském císařském dvoře. Během letních měsíců tam najdete otevřený stánek, kde si můžete pochutnat na dobrém vínku, a přitom si užít pěkné prostředí. 

https://www.instagram.com/p/Bk4NZRxBavj/?tagged=sobes

Ráj pro cyklisty

Pokud se chcete alespoň na chviličku osvobodit od hluku, davů lidí a každodenního života, pak rozhodně navštivte region kolem řeky Dyje. A pokud rádi jezdíte na kole, přímo přes park vede Znojemská cyklotrasa, která prochází nejkrásnějšími místy parku. 

https://www.instagram.com/p/BmbXaCvlisJ/?tagged=znojemsko