TITLE

Novinky

Co je to Snowshoeing

Snowshoeing - čili chůze na sněžnicích - je velmi stará zimní aktivita, která se datuje až do 4000 let před Kristem. Úkolem sněžnic je rozložit vaši váhu na sněhové ploše a usnadnit vám tak chůzi či turistiku. V dnešní době se těší čím dál tím větší oblibě... Proč?

  • Je to zábava - můžete přenést běhání nebo turistiku do zimních měsíců a mrazivých destinací. Navíc si tuto disciplínu mohou užít všechny věkové kategorie s nejrůznější fyzickou zdatností. 
  • Za málo peněz hodně muziky – ze specializovaného vybavení potřebujete sněžnice a popř. i hole, nicméně zimní oblečení a boty v šatníku už pravděpodobně máte.
  • Je to snadné - pokud umíte chodit, pak se sněžnicemi nebudete mít problémy. Pokud se do tohoto sportu ponoříte, pak určitě stojí za to vyzkoušet pár speciálních technik, ale pro začátek si vystačíte s chůzí.

Z čeho se sněžnice skládají

  • Rám - rozkládá váhu na sněhu a dodává sněžnicím tvar. Čím větší rám, tím méně se sportovec propadá do sněhu. Na druhé straně menší sněžnice se snadněji ovládají.
  • Vázání -  připevňuje botu ke sněžnici a udržuje nohu přímo nad ní. Dnes můžete najít mnoho různých designových provedení.
  • Zespodu najdete stupačky - jsou tam umístěny kvůli trakci. Jak jsou rozmístěny a jak moc vystupují už záleží na povaze vaší turistiky. Některé sněžnice mohou mít možnost zvýšené paty, která usnadňuje výstup do kopců.

Právě kombinace těchto tří prvků dává sněžnicím možnosti využití v rozdílném terénu.

Druhy sněžnic

Sněžnice se vyrábějí co nejuniverzálnější, aby seděly na různé druhy a velikosti bot. Nicméně se dělí do třech kategorií, které vám pomohou vybrat ty správné přesně k účelu, jaký potřebujete.

  • Rovný terén - Tyto sněžnice jsou ideální pro začátečníky, kteří se chystají procházet po rovném terénu.
  • Kopcovitý terén - Tento druh využijete, pokud se chystáte do kopců, kde může být ledovka či námraza... Zkrátka kamkoli mimo obvyklé výletnické trasy.
  • Horský terén - Nejlepší vybavení do hor, strmých kopců či na ledovce.

Na sněžnicích si můžete užít spoustu zábavy. Můžete vzít rodinu na výlet po zasněžených pláních, můžete se pustit do náročnější horské turistiky nebo se zúčastnit závodů na sněžnicích... Fantazii se meze nekladou, a v zimě to platí obzvlášť.