TITLE

Novinky

Co si sbalit na dovolenou na hory

Lesy, čerstvý vzduch a krásná příroda bývají v dnešní hlučné a uspěchané době stále častěji vyhledávanou alternativou oddechu od každodenních povinností a starostí. Při balení je důležité myslet na to, že prostor v batohu musí být co nejlépe využit a také nesmíme zapomenout na věci, které budeme v přírodě jistě potřebovat.

Každý, kdo vyráží do hor, by měl zjistit co nejvíce o situacích, jakým bude muset pravděpodobně čelit a také o schopnostech či vybavení, které budou potřeba. Správný výběr oblečení a výbavy je základ. Právě naše vybavení může být tím, co rozhodne o tom, zda si pobyt v horách užijeme, nebo ne. Přípravu na výlet do hor netřeba podcenit. Mnozí si až při nošení zbytečně těžkého batohu na ramenou uvědomí, bez čeho všeho se mohli obejít. Další zas nejednou až při toulkách horami zjistí, co všechno jim chybí. Sbalit se správně očividně není až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Než začnete s balením

Zjistěte si co nejvíce informací o místě, kam jdete, a navštivte blogy, které o dané oblasti píší. Informujte se o náročnosti terénu, o délce jednotlivých túr, o zdrojích pitné vody, které vám během výletu budou k dispozici. Důležité je uvědomit si, na jak dlouho odjíždíte pryč a jaké počasí vás tam čeká. Počasí v horách však bývá často nepředvídatelné a měli byste se připravit na všechno - velké rozdíly teplot, vítr či déšť. Pro každý případ je dobré mít se sebou mapu. Tu si dnes snadno stáhnete do mobilu tak, aby byla dostupná i bez přístupu na internet.

Oblečení a vybavení

Když budete mít informace o své destinaci, budete si schopný vybrat výstroj, který vyhovuje vašim cílem a podmínkám. Vybírejte pohodlné, funkční oblečení z materiálů, které dobře odvádějí pot a udrží vás v suchu a teple i za nepříznivého počasí. Vždy je vhodné počítat s více tenkými vrstvami oblečení. Určitě netřeba zapomenout na nepromokavou a větruvzdorné bundu nebo kalhoty. K dispozici jsou dnes na trhu lehké, všestranné, kompaktně sbalitelné bundy (například v malé kapsičce), které vám nezaberou téměř žádné místo v batohu a jejich váha také nestojí ani za řeč. Vhodné je vybírat věci s reflexními prvky. V slunečné dny se doporučuje sbalit si i pokrývku hlavy a opalovací krém.

Jako správný turista byste neměli zapomenout na vhodnou turistickou obuv, se kterou vás v horách nezaskočí náročný terén, déšť a v zimě sníh či mráz. Je to jedna z nejpodceňovanějších věcí turistů, ačkoli právě obuv je část výstroje, na výběru níž bychom si měli dát obzvláště záležet.

Nebudete litovat, pokud si s sebou vezmete i trekingové hole. Ty uleví vašim kloubům a půjde se vám s nimi mnohem komfortnější. Za jistých okolností vám dokonce mohou posloužit i jako pomůcka při stavbě nouzového přístřešku či dlaha při poranění některé z končetin. Pokud hole nemáte, tak si přečtěte náš článek o výběru trekingových holí.

 

Batoh

Na svůj výstroj budete potřebovat pevný a pohodlný turistický batoh s obsahem alespoň 30 l pro jednodenní výlet a batoh od 40 l pro vícedenní trek. Je dobré vzít si odzkoušený batoh. Měl by mít pevné, nastavitelné popruhy. Platí zásada, že těžké věci balíme co nejníže. Batoh volte úměrně k náročnosti túry a vybavení, které budete s sebou nosit. Vhodný je batoh s odpruženým zádovým systémem s dostatečným odvětráváním a s bederním i hrudním pásem, které dobře fixují náklad na zádech. Praktickým doplňkem batohu do hor jsou smyčky na uchycení výstroje. Nezapomeňte ani na nepromokavý obal pro batoh.

Sbalte si vše tak, abyste věděli, kde, co máte. K tomu se hodí tzv. dry packy / suché vaky, které udrží obsah v suchu a čistý (nejpoužívanější velikosti jsou 5 až 10 l). Věci, které budete nejvíce potřebovat (např. Pláštěnka, kapesníky, čepice, rukavice, brýle nebo věci na převlečení), neodkládejte až na dno batohu. Když budete muset čelit silnému větru, snažte se nemít batoh příliš vysoký. Horší tak udržíte rovnováhu a zbytečně ztratíte hodně energie.

Hlad, žízeň a hmyz

Podle průzkumů jsou hlad, žízeň a hmyz nejčastější problémy, které řeší turisté v národních parcích. U nás k tomu lze přidat často neopodstatněné obavy z útoku medvěda. V každém případě je nejlepší obranou prevence a tou je:

  • rozsáhlé lesní komplexy poznávat přes stezky a cesty,
  • vyhýbat se lesním houštinám,
  • být dostatečně slyšitelný (např. díky malým zvonkem nebo povídáním se),
  • pokud noc trávíme v horách, neprovokovat voňavými potravinami,
  • myslet na to, že medvěd je divoké zvíře, a ne statický foto objekt.

Pokud plánujete delší trasu napříč horami, je nezbytné, abyste si s sebou vzali dostatečné zásoby vody a něco na zub. Na škodu nemusí být ani termoska s kávou nebo čajem, které zahřejí během chladného dne či noci. Je třeba také myslet na to, že dnes se už téměř všude (až do výšky 1500 m n.m.) setkáváme s kleštěmi a také s různým hmyzem, který nám může znepříjemnit túru. Na prevenci si proto balíme repelent.

Stanovačka

Chystáte se pobýt v horách delší dobu a jste ochoten obětovat i své pohodlí? Pokud jste si zvolili stan jako ubytování, třeba se připravit na dovolenou ještě důkladněji. Musíte být připraven na všechny druhy problémů, od špatného počasí až po horší možnosti hygieny. Pro pohodlnou noc ve stanu si vezměte karimatku, spací pytel a teplé oblečení. A konečně drobnosti, které jsou také nezbytné, jako jsou kapesníky, baterka, zápalky, kapsa na smetí či základní léky.

Užijte si to

Je dobré být připraven na každou situaci, v níž se můžete ocitnout. Pamatujte, že vždy je lepší mít s sebou pár věcí navíc, jak by měly v rozhodujícím okamžiku chybět. Hlavní však je mít na tváři stále úsměv a chvíle v přírodě si naplno užívat - tak zvládnete vše určitě s větší lehkostí.