TITLE

Novinky

Ferraty, via ferraty nebo klettersteig – co to je?

Všechny termíny popisují to samé - zajištěnou cestu, obvykle v horském nebo vysokohorském terénu. Dnešní via ferraty, respektive klettersteig (z ital. Via – cesta, ferrata - mříž, železnice, z něm. Kletter - lézt, der Steig - horská cesta) byly původně zajištěné horské vojenské cesty, které usnadňovaly vojákům přechod přes Dolomity nebo Alpy. Na jejich zajištění se používají ocelová lana, žebříky, řetězy nebo tesařské skoby (kramle), které cíleně snižují náročnost v horolezeckém terénu. 

Náročnost ferraty od A po E

Náročnost ferraty se liší jedna od druhé, a zatímco některé jsou vhodné i pro začínající turisty, na mnohé (hlavně ty alpské) je nutné mít nejen fyzickou zdatnost, ale také horolezecké zkušenosti. Nejčastěji se můžete střetnout s rakouským hodnocením náročnosti ferraty:

A - turistické cesty a lehké ferraty; částečně strmý terén
B - skalnatý terén; mírně strmá stoupání; prvky pomocného jištění jsou nezbytné pro cestu vpřed
C - skalnatý terén; těžké strmé stoupání; jištění nutné po celé trase; nutná fyzická zdatnost a určitá síla v rukách
D - skalnatý terén; strmé až svislé stoupání; jištění většinou s pomocí lana nebo skob; určené pouze pro horolezce a zkušené vysokohorské turisty
E - skalnatý terén; extrémně exponované, svislé úseky; jištění jen lanem a malým množstvím úchytů; vyžaduje lezeckou techniku a fyzickou připravenost; určené téměř výhradně pro poloprofesionály a profesionály

Ferraty jsou i u nás

Úplně první moderní ferrata byla vybudována už v roce 1843 a vedla na vrchol Hoher Dachstein v rakouských Alpách. Dnes je na světě oficiálně zmapovaných tisíce ferrat. Je pravda, že dnes najdete ferratu i v Rio De Janeiro (VIA CEPI) nebo Ománu (Snake Gorge), ale nejvíc jich je právě v Alpách. 

Obrázok, na ktorom je vonkajšie, skala, strom, osoba

Popis vygenerovaný s veľmi vysokou spoľahlivosťou

Obr.: Ferrata vyšší náročnosti

I na Slovensku a v České Republice máme vhodné podmínky pro tento druh turistiky, i když k alpským standardům to má pochopitelně daleko – ale ani v autoškole vás hned neposadí do formule. Na oficiálních turistických cestách jsou ferratové prvky na 130 místech na Slovensku a pravděpodobně na 50 míst v ČR. Za ferraty se však mohou považovat jen některé z nich. Zatímco v Čechách je to například Bechyňská ferrata “Cesta tam a zpět” (náročnost D-E), na Slovensku může jako příklad sloužit: 
Skalka při Kremnici, kde jen nedávno vznikla trojcestná ferrata: Trubačova veža (nár.: B), Komín (nár.: C) a Výzva (nár..: E)
HZS Kyseľ – ferrata Kyseľ ve Slovenském ráji patří mezi nejkrásnější jednosměrné ferraty v ČR i SR (nár.:C)
HZS z Martina na Martinské Hole – je první oficiální slovenskou ferratou na úrovni B a C
Gipsiho ferrata pod Lomnickým Štítom – feratta na západní straně Lomnického štítu rozhodně není pro začátečníky, jméno nese po slovenském horolezci Vladovi “Gipsim” Tatarkovi

Bez čeho se neobejdete

Pokud se rozmýšlíte, která ferrata by mohla být vaše první, ještě počkejte. Pro kategorie B-E je totiž nezbytné mít i jisté vybavení, bez kterého můžete rovnou jít domů. Mezi ně patří: sedací a prsní úvaz (povinný hlavně pro děti), ferrata set typu Y nebo V (speciální systém, který obsahuje karabiny a tlumič pádů), horolezecká přilba, ferratové boty, odolné rukavice, horolezecké dynamické lano (aspoň 30 metrů s průměrem 8 mm s přihlédnutím k použití jako k polovičnímu). 

Všechno toto vybavení budete potřebovat nejen proto, abyste mohli zdolat zajištěnou cestu, ale hlavně pro vaši bezpečnost. Nepodceňujte tedy přípravu a o výběru vybavení na ferraty se poraďte s odborníkem ve specializovaných obchodech. A samozřejmě, nezapomeňte ani na vhodné oblečení, které musí být přizpůsobené nejen fyzické aktivitě, ale i proměnlivým povětrnostním podmínkám. 

Obr.: Upínání ferrata setu na ocelové lano

Sezóna ještě nekončí

Dní s pěkným počasím je před námi ještě dost, a tak vám zbývá jen sehnat chybějící vybavení, někoho, kdo to předtím aspoň zkusil a postupně můžete do svého horského portfolia přidat další činnost. Je pravdou, že ferraty nejsou tak atraktivní na výhledy jako vysokohorské vrcholy, ale po zdolání 80 metrové ferraty budete nabiti adrenalinem a štěstím, jaké vám nedají ani ty nejvyšší tatranské štíty. A co je nejlepší, mnohé ferraty jsou otevřeny celoročně.