TITLE

Novinky

Hřebeňovka Nízké Tatry - základní info

Pokud toužíte poznat krásu slovenských hor a vyčistit si hlavu, určitě byste měli vyrazit na hřebeňovku Nízkých Tater. Celá túra měří skoro 100 kilometrů, což vám běžným tempem potrvá 5 dní. Trasa spojuje mnoho turistických cílů - vrcholy hor a kopců, útulné horské chaty, rozhledny a podobně.

Výchozí body

Přechod hřebene je vhodné naplánovat podle vlastní fyzické kondice a časových možností.  Existuje spoustu variant, jak si v tomto prostředí užít tatranskou přírodu. Můžete vyrazit ze západu nebo z východu. Západní trasa začíná v obci Donovaly, která je známá lyžařskými svahy, pohádkovou vesničkou Habakuky či lanovkou, ze které je krásný výhled na panoramata Nízkých Tater.

Pokud se rozhodnete začít z východu, pak vaším výchozím bodem bude obec Telgárt. Další (kratší) trasa začíná ze sedla Čertovica, kam se bez problémů dostanete autobusem nebo vlakem. 
 

Ubytování na hřebeni

Pokud se rozhodnete absolvovat vícedenní přechod přes hřeben, určitě si s sebou nemusíte brát stan. Cestou se nachází několik horských chat a ubytování, které je ovšem třeba včas rezervovat. Jestli si ale na ubytování zvlášť nepotrpíte a stačí vám jen to nejnutnější, využijte přístřešky, kde můžete přespat zadarmo. Je více než možné, že ho s vámi budou sdílet myši a jiní hlodavci, ale atmosféra, kterou tam zažijete, určitě stojí za to. Teplou vanu si tam nenapustíte, ale můžete si udělat čaj, který vás zahřeje. 

Přístřešků a chat je v okolí hned několik. Mezi nejznámější patří: 

Útulňa Andrejcová (1410 m n.m.), která má kapacitu přibližně 30 lidí, takže nečekejte, že tam budete spát sami 
Útulňa Ramža (1260 m n.m.), která se nachází v lesním porostu severně od chodníku, takže není dobře viditelná
Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom (1740 m n.m.), kde je nezbytné ubytování rezervovat dopředu
Útulňa Ďurková pod Chabencom (1623 m n.m.)
Kamenná chata pod Chopkom (1985 m n.m.)

Nejvyšší vrcholy hřebeňovky

Po hřebeni Nízkých Tater se budete z 95 % pohybovat v nadmořské výšce nad 1000 m. n. m., nejvyšší části trasy dosahují víc jak 2000 m. n. m. v subalpinském vegetačním stupni. Proto si určitě přečtěte článek jak poznat, že se v horách blíží bouřka nebo článek jak se chránit před větrem

Ďumbier (2043 m n.m.) je nejvyšším vrcholem Nízkých Tater, na vrcholu stojí velký slovenský kříž ze dřeva
Štiavnica (2025 m n.m.) leží v nejvýchodnější části hlavního hřebene
Chopok (2024m n.m.) je jedním z turisticky nejvyhledávanějších vrcholů 
Dereše (2004 m n.m.)  jsou nejskalnatější částí hřebene 
Kráľova hoľa (1948 m n.m.) je opěvovaná básníky a váže s k ní také několik pověstí                                                                                                                                
 

Tipy na zajímavosti v nejbližším okolí

Kromě horských vrcholů se v okolí nízkotatranského hřebene nachází několik jeskyní, vodopádů a jiných krás, které vytvořila sama příroda. Pár tipů na některé z nich: 

  • Jaskyňa mŕtvych netopierov – najdete ji jižně pod Ďumbierom a nachází se tam mnoho koster netopýrů, přičemž věk některých z nich se odhaduje až na 6000 let. Před návštěvou je nutné se telefonicky objednat na čísle 0905 135 535.
  • Vajskovský vodopád – leží ve Vajskovskej doline a jeho výška dosahuje 9 metrů
  • Ľadovcom formované doliny – Lomnistá, Bystrá, dolina Štiavnica a jiné.