TITLE

Novinky

Jak poznat, že se blíží bouřka?

Nezáleží na tom, jestli právě lezete na vrchol horského štítu, šlapete desítky kilometrů na kole anebo se jen chcete podívat na jednu z mnohých zřícenin roztroušených po naší zemi. V každém případě je dobré naučit se poznat, zda se blíží bouřka. Když vás totiž chytí bouřka v přírodě, víte, že s tím nejsou žádné žerty. A právě proto byste se měli naučit základní techniky rozpoznávání počasí. 

Naučte se rozpoznávat oblaka

Každý, kdo strávil nějaký čas v přírodě - a tím nemyslíme jen hory, ale třeba i jen vlastní zahrádku, ví, že ne z každého mraku zaprší. Jsou ale jisté indicie, které vám mohou napovědět, zda je ten či onen mrak skutečně nebezpečný. 

Kupolovitá oblačnost (kumulus) je hlavně na horách předzvěstí přicházející bouřky. Rychle se zvětšující mraky, které jakoby rostou do výšky, jsou v poobědové době (vzduch je již přehřátý) výstrahou, která by vás měla přimět přehodnotit další kroky. Pro tvorbu kumulů v letním období jsou typické hlavně hodiny po obědě. Pokud se tedy chystáte do vysokohorského prostředí, naplánujte si túru tak, abyste vrcholu dosáhli nejdéle kolem poledního. 

Obr.: Kupolovitá oblačnost

Často můžete také sledovat tvorbu cirrové oblačnosti, která může připomínat kondenzační stopy letadel.  Obvykle vznikají po bouřce (ve výšce přibližně 6000 m.n.m. a teplotách pod – 40 °C), která se mohla přehnat daleko od vás, ale přináší s sebou zvýšené riziko přízemních větrů, což může být obzvláště na holých horských kopcích velmi nepříjemné. 

Také platí, že pokud vidíte mraky, které se pohybují v opačných směrech, tak se střetávají dvě fronty s odlišným prouděním a teplotou. To je jasný indikátor toho, že atmosféra nad vámi je nestabilní a bouřka může přijít každou chvíli. 

Obr.: Cirrová oblačnost

Odkud fouká vítr

Dobrým indikátorem v nižších nadmořských výškách může být vítr. Pokud jeho intenzita narůstá anebo často mění směr, je to opět ukazatel změn v atmosféře. Ten může přinést změnu počasí, a to hlavně v případě, když hovoříme o jižním nebo jihovýchodním větru. Na horách ale není prudký vítr nic výjimečného, a jen v málo případech si můžete být skutečně jisti, jak se bude počasí vyvíjet. 

Změna tlaku

Nejpřesnější způsob, jak předpovědět změnu počasí v jakémkoli prostředí, je změna tlaku. Dnes jsou již na trhu dostupné hodinky nebo outdoorové GPS zařízení se zabudovaným výškoměrem nebo barometrem, a i když rozhodně nejsou laciné, ve vysokohorských podmínkách nebo při vícedenní turistice vás rozhodně mohou zachránit před újmou na zdraví. Když totiž zaznamenáte prudkou změnu tlaku, či jeho častější výkyvy, počasí se zhorší do několika hodin. 

Tlak se přirozeně mění s nadmořskou výškou. Za normálních podmínek v 0 m.n.m. je 1013,25 hPa, a klesá s narůstající nadmořskou výškou přibližně o 1 hPa na každých 10m. Stejně jako příliv a odliv, i atmosférický tlak má svoje denní maxima a minima. Obvykle je nejvyšší tlak mezi 9-10 hodinou a nejnižší mezi 3-4 hodinou ráno a večer. Když budete mít na paměti tyto základní parametry, které se mění během dne nebo s narůstající nadmořskou výškou, a navzdory tomu vidíte neobvyklé změny atmosférického tlaku, bouřka je téměř jistá. 

V případě, že u sebe máte jen výškoměr, který je běžnou součástí zařízení s GPS, tak si také dokážete poradit. Pokud neměníte svoji nadmořskou výšku, ale přístroj ukazuje něco jiného, nemusí být vadný, ale pravděpodobně se jen mění tlak - následky již byly popsány výše. 

Obr.: Hodinky s barometrem/altimetrem

Pomozte si, jak jen to jde

Snažili jsme se vám představit základní způsoby, jak identifikovat, že se blíží bouřka. Ale bez zkušeností je těžké důvěřovat jen svému úsudku. Přesto je nevyhnutelné, abyste si už před cestou do přírody zjistili doma, jaká je předpověď počasí. Díky moderním technologiím (internet v mobilu) můžete dokonce sledovat po dobu celé túry, jestli se předpověď nemění.

Můžete například využít aplikace přímo od hydrometeorologických úřadů (ČHMÚ nebo SHMÚ) či některé z mnohých komerčních aplikací, jakými jsou například Morecast, DarkSky anebo Radarscope. Opatrnosti není ale nikdy nazbyt, proto se pokuste co nejrychleji vrátit, pokud máte jen podezření, že by vás bouřka mohla zaskočit na místě, kde se nemůžete bezpečně ukrýt. V každém případě buďte připraveni na alternativu, že se bouřce nevyhnete, a vezměte si s sebou oblečení, které vás ochrání před větrem a deštěm. 

 

Odborná editorka: RNDr. Eva Plášilová, ČHMÚ