TITLE

Novinky

Jak se jmenuje největší a nejhlubší pleso v Ttatrách

Největší a nejhlubší jezero v Tatrách

Veľké Hincovo pleso je největším a nejhlubším jezerem ve slovenské části Vysokých Tater. Nachází se v horní části Mengusovské doliny, někdy nazývané i Hincova dolina. Délka plesa je okolo 740 metrů, šířka 370 metrů a hloubka je až 54 metrů. Jeho povrch je ¾ roku pokrytý ledem.

Výhled na štíty

Za příznivého počasí můžete z kamenných břehů plesa zažít nádherný výhled na okolní štíty, které se nacházejí přímo nad ním o 400 metrů výše: na východě je to Východný Mengusovský štít (2 438 m), na západě Kôprovský štít (2 363 m) a na severu Čubrina (2 376 m) i Veľký Mengusovský štít (2 425 m). Rozloha plesa je 20,08 ha, což je o 0,32 ha víc, než má nejznámější a nejnavštěvovanější jezero Tater - Štrbské pleso.

https://www.instagram.com/p/BickrSGAfan/?taken-at=406695700

Zajímavosti o Hincově plese, které jste možná nevěděli

Jméno Hincovo pleso pochází z názvu Hinco, což je slovenská domácí verze jména Ignác. Podle legendy to bylo jméno pastevce, který v okolí jezera pásl ovce. Občas se také říká, že to byl trpaslík nebo zlatokop. Zajímavostí je, že v jezeře žije pstruh potoční, a tak je jezero nejvýše položeným místem v Evropě s výskytem pstruhů. Z jezera vytéká Hincov potok, který je dlouhý až 5 kilometrů. Spolu s potokem Krupá se vlévá do řeky Poprad a je považovaný ze její pramenný tok. V blízkosti jezera se také vytvořila drobná jezírka, nazývaná Hincovy oka. Ty se však nacházejí na jih od Veľkého Hincova plesa.

https://www.instagram.com/p/BBmPzgNITbP/?tagged=hincovpotok

Jak se k plesu dostat

Výchozím bodem pro cestu k Hincovu plesu je Štrbské pleso. Druhou variantou je Popradské pleso, kde si můžete nechat auto na parkovišti. Tato túra zabere přibližně 5 hodin a má středně těžkou náročnost. Nemusíte mít strach, turistické trasy jsou dobře značené. Občerstvení najdete v chatě u Popradského plesa. Turistická trasa se otevírá 16.6. a turistům je přístupná až do 31.10. Cestu zpět si můžete ozvláštnit návštěvou symbolického hřbitova u Popradského plesa, které připomíná památku obětí Vysokých Tater. Túra k jezeru může být příjemným zpestřením výletu na nejvyšší vrchol Polska - Rysy (2 498,7 m).

https://www.instagram.com/p/BjjVU8HhB-O/?tagged=strbskepleso

Ostatní Nej tatranských ples

  • V celých Tatrách je největším jezerem Morské oko (34,93 ha), které se nachází v polské části Tater.
  • Největší objem vody (13 mil. M3) v celých Tatrách zadržuje Wielki Staw Polski v polské části Tater, které je i nejhlubším plesem  (79,3 m) v Tatrách
  • Nejvýše položeným (stálým) plesem v celých Tatrách je Modré pleso (2 192 m n.m.) v závěru Malé Studené doliny. Ještě výše se nachází občasně vysychající Baranie pliesko (2 207 m n.m.).
  • Nejníže položeným jezerem je Pleso pod Zverovkou (1 100 m) v západních Tatrách.
  • Nejdéle zamrzlým plesem (až 275 dní) v Tatrách bývá Vyšné Wahlenbergovo Pleso (2 157 m n.m.) v závěru Furkotskej doliny
  • Dolina s největším počtem jezer je Veľká studená dolina, ve které se nachází až 26 jezer.

https://www.instagram.com/p/BjVLMO5HQOb/?tagged=morskieoko