TITLE

Novinky

Jak se obléct do extrémní zimy

Neexistuje jasná definice, co přesně je extrémní zima. Ve světě jsou za extrémně nízké teploty považovány hodnoty nižší jak -37 °C, v našich podmínkách by se o extrémním chladu dalo hovořit, pokud teplota klesne pod –20 °C, a to obzvlášť, pokud fouká také silný vítr. Už při mírném větru (12-19 km/h) míří pocitová teplota skutečně nízko. 

Základem je zabránit chladu, aby přišel do kontaktu s vaší pokožkou. Nechráněný pobyt v extrémní zimě může způsobit omrzliny už po půl hodině, proto je nutné věnovat pozornost každé části těla. Nejlepším izolantem je vakuum, kterého však pravděpodobně nedocílíte, ale můžete se o to pokusit. Nejlépe se k požadovanému výsledku dostanete pomocí principu vrstvení - které odpovídá náročným povětrnostním podmínkám.

 1. Spodní vrstva - která se přímo dotýká pokožky, by měla být měkká, pohodlná a schopná odvádět pot, abyste se cítili v suchu i při fyzicky náročnějších aktivitách. Vlhké oblečení může mít v chladu výrazně snížené izolační schopnosti, a proto je důležité dostat pot od těla i od oblečení - prodyšnost je tedy mimořádně důležitá. Základní vrstva by měla těsně přiléhat k tělu. 

  Zlatým standardem spodního prádla je vlna merino. Není to úplně levná záležitost, ale získáte tak požadovaný výkon. Pokud ale budete vystaveni extrémnímu chladu, měli byste sáhnout po syntetických materiálech, např. Polartec Power Dry.

  Tato vrstva je objemově nejmenší a váhově nejlehčí, a může se tedy přidávat podle potřeby v závislosti na teplotních podmínkách. Více lehkých vrstev lépe uchová teplo než jedna silná, a to díky extra vzduchu, který je zachycený mezi jednotlivými vrstvami. Pokud se rozhodnete přidávat základní vrstvu, poraďte se ve specializovaných prodejnách, abyste nenadělali více škody než užitku.
   
 2. Střední vrstva by měla poskytnout nejen tepelnou izolaci, ale i dostatečnou prodyšnost. Zipy, límce, stahovací šňůrky a podobné funkční vychytávky zvyšují prodyšnost v případě fyzické námahy anebo tepelný komfort v případě chladnějších podmínek. I v tomto případě můžete vrstvu duplikovat, nedoporučuje se však používat více jak 2 vrstvy, z důvodu omezení elasticity při pohybu. Spodní ze dvou vrstev by měla jistit uchování tepla, zatímco ta vrchní by měla zohledňovat praktičnost při případném převlékání i při systému termoregulace (zipy v oblasti podpaží...)  

  Nejčastějším důvodem, proč je lidem zima v chladných podmínkách, není ani tak samotná teplota jako fakt, že neberou do úvahu vliv větru. Zatímco při teplotě kolem nuly se v důsledku větru 10 km/h pocitově ochladí o tři stupně, při teplotě kolem - 20 °C se i při slabém větru ochlazuje už o 10 stupňů. Tento problém však musí vyřešit vrchní vrstva. 
   
 3. Vrchní vrstva musí být odolná vůči větru, a může být rovněž i voděodolná. Měla by to být do jisté míry “skořepina”. Je to velmi důležitá vrstva, a měla proto by měla mít prvky jako jsou stahovací šňůrky nebo upevňovací manžety, aby se zabránilo úniku tepla i vniknutí sněhu. Voděodolnost není nezbytností, protože v extrémním chladnu neprší. Vaším největším nepřítelem bude vítr. V případě kalhot je tomu trochu jinak - měly by mít vyšší vodní sloupec (v porovnání s bundou), protože existuje šance, že se budete brodit ve sněhu. Plně voděodolné materiály nemají schopnost přenášet vlhkost do okolí a v nižších teplotách jsou velmi neflexibilní. Samozřejmě, kdykoli se můžete dostat do sněhové vánice, proto je dobré mít aspoň základní nepromokavé hodnoty. 

Příslušenství

Rukavice – prsty mají velkou plochu kůže v porovnání s objemem, proto velmi jednoduše uvolňují teplo. V extrémní zimě se doporučuje používat dva nebo tři páry rukavic - stejný postup vrstvení jako při oblékání. Přímo na kůži přijdou lehké rukavice, navrch můžete dát palčáky, které lépe izolují teplo. Pokud to podmínky vyžadují, můžete si přes palčáky natáhnout i třetí pár - lehké rukavice, odolné proti vodě a větru. Vrchní rukavice by měly být delší a mít stahovací manžetu, abyste ochránili i zápěstí. 

Ochrana hlavy - hlavou ztrácíme vysoké procento tepla, což v extrémním chladu může mít fatální následky. Přímo na hlavu používejte přiléhavé materiály, které zakryjí uši i krk. Jistou alternativu jsou kukly, které zakryjí celou tvář, ale můžete je v případě potřeby vyhrnout a použít jako klasickou čepici. Čepice bývá největší známkou osobního vkusu a výběru, nezapomeňte však, že přes ni musíte v případě nutnosti přetáhnout kapuci z vrchní (případně i střední) vrstvy. Speciální prvky jako bambule mohou tedy snížit funkční vlastnosti. 

Krk – pokud nepoužíváte kuklu, pak nezapomeňte na pořádnou ochranu krku jako nákrčník nebo šátek. Tento kus oblečení zabrání, aby se sníh dostal, kam nemá. 

Ponožky - v extrémním chladu jsou nejlepší vlněné ponožky obohacené o elastan, aby lépe obepínaly chodidla. I zde platí princip vrstvení (lepší dvoje tenčí ponožky než jeden silný pár). Ovšem nesmíte mít příliš těsnou obuv. To může totiž způsobit diskomfort chodidel nebo snížit tepelnou izolaci, protože z těsné obuvi vytlačíte všechen vzduch. U ponožek je nutné zmínit, že ta nejlepší volba vychází z vlastních pokusů, protože v tomto oboru každému sedí něco jiného. 

Obuv - klasická turistická obuv vám v extrémním chladnu nebude stačit, protože jí chybí extra izolace. Obuv do extrémní zimy se vyznačuje velmi silnými podrážkami, aby se zabránilo únikům tepla přes měkký izolovaný vršek. Tento druh obuvi je výborný pro udržení tepla, ale není již praktický pro horolezce či v nerovném terénu. Často se využívají i termovložky do bot. 

Oči - sluneční brýle potřebujete, abyste předešli sněhové slepotě z oslnění sněhem a ledem. Je vhodné si pořídit brýle s maximálním UV filtrem. Pokud se povětrnostní podmínky zhorší (což je velmi pravděpodobné), je dobré mít připraveny ochranné brýle (lyžařské), které ochrání tvář před větrem či sněhem. 

Extrémní chlad dokáže být velmi nepříjemný, ale pokud jste na něj připraveni, nemůže vás překvapit. Zapamatujte si princip vrstvení, myslete na odvětrávání, testujte vlastní citlivost na chlad a extrémní zima bude příležitostí pro spoustu outdoorových aktivit. 


Přečtěte si: 
Zajímavosti o větru
Snowshoeing
Oravské Beskydy a Oravská Magura – tip na výlet