TITLE

Novinky

Jak se obléct do hor

 
Jak se obléct do hor? Možná to zní jako triviální otázka, ale pokud tento úkol nezvládnete, může vás v létě čekat těžký úpal a v zimě zase omrzliny...

Počasí na horách je nevyzpytatelné

Počasí na horách se velmi rychle mění. Ať už v létě nebo v zimě, je rozhodně doporučováno sledovat předpovědi počasí. Navíc je určitě dobré počítat s tím, že se počasí stejně může změnit k horšímu a mít s sebou vrchní oblečení, které vás ochrání před případným deštěm či větrem. Vítr na horách je navíc důležitá samostatná kapitola, o které se můžete více dozvědět v našem článku.

Pro 100 % výsledek oblékejte moderní syntetické materiály

Proč je tak těžké najít správný druh oblečení? Chvíli je vám horko a chvíli zima... Právě tyto problémy vyřeší moderní syntetické materiály, které příznivě kombinují vlastnosti jako voděodolnost, prodyšnost a lehkou hmotnost. Takže jak se obléct do hor? Vrstvěte oblečení jako cibule!
 
1. Vrstva sestává z funkčních materiálů, jejichž úkolem je odvést pot od těla a tím ho udržet v suchu. Měla by těsně přiléhat na tělo a mít ploché švy, které maximalizují váš komfort (neškrábou). Z funkčních materiálů se dnes vyrábí veškeré druhy oblečení včetně spodního prádla a ponožek.
 
2. Vrstva má za úkol udržet vaši tělesnou teplotu. Oblečení v této vrstvě by mělo být lehké, pružné a prodyšné, ale přitom mít schopnost  izolovat teplo. K tomuto účelu dobře slouží  trika s dlouhým rukávem nebo mikiny se zipem (zip umožňuje regulovat větrání, ale měl by být opatřený ochrannou légou, aby neškrábal).
 
3. Vrstva slouží jako ochrana před nepříznivými vlivy okolí. Hlavní vlastnosti by měly být voděodolnost, větru odolnost a prodyšnost - toto všechno vám poskytne bunda s membránou. Jistotu získáte pouze s klasickou pláštěnkou, která se ve stavu nejvyšší nouze může stát i střechou nouzového příbytku 

Vychytávky

Bunda do hor: voděodolnost bude zaručena jedině podlepením švů a nepromokavým zipem. Součástí by měla být nezbytná kapuce s kšiltem (může být i odepínatelná) a prodloužená záda, která ochrání ledviny (některé bundy jsou vybaveny i ledvinovým pásem). Kapsy by měly mít rovněž voděodolný zip a poutka, abyste dokázali kapsy otevřít i v rukavicích. Některé modely mohou mít extra větrání v podpaží, což vám pomůže perfektně regulovat tělesnou teplotu.
 
 
Obr.: Bunda s extra větraním v podaží a pružné kalhoty
 
Kalhoty do hor se vybírají dle ročních období - krátké, ¾ nebo dlouhé. Narazíte na modely, které mají mnoho kapes nebo naopak žádné. Kalhoty by ale nicméně měly být pevné a odolné, přesto dostatečně pružné a popř. zesílené na namáhaných částech. Je možné pořídit si i kompletně voděodolné kalhoty, ale ty většinou slouží jen během deště, protože při normální chůzi je v nich příliš velké horko. Pokud hodláte vykonávat nějakou speciální aktivitu jako například lezení, pak je nutné zohlednit tuto aktivitu hlavně při výběru kalhot.
 
Do hor si rozhodně nezapomeňte přibalit čepici (možno vyměnit za multifunkční šátek) a rukavice. Ponožky jsou další položkou, kterou je nutné dobře vybrat. Ponožky by měly přesně sedět, čímž snížíte riziko odřenin a puchýřů. A rozhodně si nezapomeňte opalovací krém a sluneční brýle.
 
 
Obr.: V zimním období čepici oceníte
 
Boty do hor (pokud nepotřebujete speciální druh kvůli vámi provozovanému sportu) by měly být pevné, voděodolné a prodyšné. Určitě je vhodné sáhnout po vyšších botách, které zpevní kotník a zabrání tak nebezpečí úrazu. Také nezapomeňte, že horské prostředí bývá nevyzpytatelné, proto se vám bude hodit pořádný vzorek na podrážkách.
 
A nezapomeňme na kvalitní batoh, který se vám bude v horách určitě hodit. Batoh by měl především dobře sedět a  mít svou vlastní “pláštěnku”, protože to může být jediná možnost, jak udržet své věci v suchu. Abyste udrželi důležité věci v suchu, použijte tzv. dry packy, které v různých rozměrech mohou posloužit i jako třídiče. Velikost již záleží na tom, na jak dlouho a kam se chystáte.

Jak se obléct do hor Jaro + Podzim

Jaro a podzim jsou na horách trochu nepředvídatelné - můžete zažít jasno a slunečno, ale je dobré počítat s chladnějším počasím a pravděpodobně také notnou porcí vody (ať už formou deště, vzdušné vlhkosti nebo tající vody z vrcholků hor). Proto si rozhodně připravte první a druhou vrstvu, doplněnou o voděodolnou třetí vrstvu, kterou můžete mít pro jistotu schovanou v batohu.
 
 
Obr.: Ideální podzimní oblečení

Jak se obléct do hor Léto

Jestli si myslíte, že vás v létě na horách nemůže zastihnout žádná mokrá pohroma, jste na omylu... Oblečení na léto by mělo být vzdušné, lehké a dobře odvádět pot, kvůli ostrému slunci však není dobré přehánět to s krátkými rukávy (a rozhodně si přihoďte do batohu opalovací krém s vysokým SPF a sluneční brýle).

Jak se obléct do hor Zima

Zima je na horách velmi tuhá, proto se tam nevydávejte sami a bez zkušeností... Prioritou oblečení je udržet vás v suchu a teple, proto volte dobré izolační materiály s vysokým stupněm prodyšnosti. Vaše oblečení by také mělo být rezistentní vůči vodě a větru. Rozhodně nevynechejte velmi kvalitní boty, které ochrání prsty před omrzlinami a rukavice, které se stejným způsobem postarají o ruce. 
 
Z pobytu v horách není třeba být přehnaně vystrašení, jen si dejte záležet na výběru oblečení a nic nepodceňte. Zkušení horalové dokonce říkají, že neexistuje špatné počasí, ale pouze špatné oblečení.