TITLE

Novinky

Jak se obléct na běh

Co si obléct na běh? To je otázka, se kterou často zápolí i zkušení běžci. Vhodné a komfortní oblečení je základním kamenem úspěšného běhání. Pokud se cítíte dobře, budete běhat snadno, s radostí a budete vždy připraveni do každého počasí.

Kvalita na prvním místě

Obecně vzato je běhání velmi nízkonákladový sport, proto si určitě můžete dovolit koupit si kvalitní oblečení. Takové oblečení by mělo být v prvé řadě funkční, lehké a prodyšné. Nezbytností je i elasticita oblečení, protože by vás nikde nemělo škrtit nebo se zhrňovat (brání to odřeninám). Kvalitní oblečení na běh není ani tak drahé, ale za to vám vydrží a dobře poslouží.

Sledujte počasí

Jeden z nejdůležitějších faktorů při rozhodnutí, jak se obléct na běh, je rozhodně počasí. Bohužel, tento faktor se někdy předvídá úplně nejhůře. Je nezbytné sledovat, jaká je venku teplota, stejně jako vlhkost vzduchu. Další nezbytnou informací je, zda prší nebo sněží (anebo brzy bude). Rozhodně nepodceňujte ani sílu větru. Obzvláště pokud si libujete v mountain running, pak je pro vás dobrá znalost počasí nezbytností. 

Pokud vás toto téma obzvláště zajímá, v našem článku zjistíte, jak poznat, že se blíží bouřka.

Vrstvení oblečení na běh

Oblečení na běh by mělo být lehké, aby se snadno dalo vrstvit - vždy je lepší mít více tenkých vrstev než jednu silnou. I přestože vám nemůžeme dát přesný návod, jak se obléci na běh (stupeň pocení a fyziologické reakce při změnách teploty jsou velmi individuální), obecné zásady platí pro všechny.

1. vrstva oblečení by měla být funkční, odvádět pot od těla, přiléhavá a s plochými švy, které nikde neškrábou ani netlačí. To platí zejména o spodním prádle, ponožkách, nátělníkách a šortkách, ¾ kalhotách či tenkých legínách.

2. vrstva zahrnuje běžecká trika s dlouhým či krátkým rukávem (mohou být i zateplená) a běžecké mikiny, které jsou lehké a prodyšné. Rovněž běžecké kalhoty můžete najít v různých délkách, střizích a materiálech - ty samozřejmě můžete používat samostatně nebo jako druhou vrstvu na tenké legíny. 

3. vrstva je proti chladu či větru - zde na scénu přicházejí lehké bundy proti větru anebo nepromokavé proti dešti. Taková bunda by měla mít v prvé řadě podlepené švy, protože jen tak si budete jisti, že spoje materiálu nepropustí vodu (technicky jde o aplikaci speciálních pásků za pomoci tepla a tlaku). Tyto druhy bund se využívají pro sport v nepříznivých podmínkách, při turistice nebo běhání. Běžci se shodují, že běhání v pláštěnce nemá žádnou cenu (kvůli nízkým hodnotám prodyšnosti se v ní člověk příliš potí).

Boty jako nejdůležitější součást oblečení

Boty jsou pravděpodobně ta nejdůležitější součást oblečení, na které se opravdu nevyplatí šetřit. Zajděte tedy do sportovního obchodu nebo najděte speciální obchod pro běžce. Některé z těchto obchodů mají rovněž diagnostiku, která prozkoumá osu nohy a další důležité aspekty, díky čemuž je možno vybrat obuv skutečně na míru.
Důležité aspekty výběru bot:

  • Tlumení - záleží na terénu, ve kterém hodláte běhat a také na intenzitě samotného běhu. Na dlouhé tratě se vyplatí větší tlumení, kdežto na kratší trasy budete moci využít lehčí boty bez výraznějšího tlumení.
  • Podrážka - pro běh v terénu si vyberte boty s výraznějším vzorkem, kdežto na asfaltu nebudete mít problém ani s hladšími botami.
  • Během zimy nebo za deště byste měli použít boty se speciální membránou, která vám udrží nohy v suchu (nezapomeňte suché nohy podpořit běžeckými návleky, které chrání jak před vlhkostí, tak před zrádnými kamínky). V létě si naopak můžete dovolit běhat v mnohem prodyšnějších botách.
  • Nezapomeňte ani na běžecké ponožky - i  když je to maličký kousek oblečení, může vám pěkně zavařit. Správné ponožky odvádějí pot, dobře sedí a mohou mít i efekt lehké komprese, který podporuje krevní oběh. Nepodceňte ani výběr velikosti - ponožka by měla jemně obepínat chodidlo a  nikde se nekrčit (menší velikost vás bude škrtit, větší velikost může způsobit odřeniny nebo puchýře). 

 
Jak se obléct na běh - Jaro a podzim

Během jara a podzimu teploty kolísají a často se mění, proto je v tomto období dobré být flexibilní. Funkční vrstva zůstává, a dále si můžete obléct krátký/dlouhý rukáv a šortky či elasťáky - podle počasí. Ideálním doplňkem pro toto období jsou návleky na ruce a nohy, které si můžete schovat do ledvinky, společně s lehkou bundou proti větru. Bunda proti větru a dešti by měla být prodyšná a mít zip až ke krku překrytý ochrannou légou.

Jak se obléct na běh - Léto

Léto je jednoduché pro výběr oblečení. Musíte si jen ohlídat při koupi oblečení, zda je z chladivého materiálu a dobře odvádí pot. Určitě se bude hodit i kšiltovka nebo jiná pokrývka hlavy, která zabrání úžehu. Boty by měly být lehké a prodyšné, aby se vám v nich zbytečně nepotila noha.

Jak se obléct na běh - Zima

Pokud je zima a vy stále vyrážíte běhat, zvolte silnější materiály ve více vrstvách. Samozřejmostí je funkční spodní vrstva, běžecká mikina a zateplené legíny. V případě potřeby se nebojte vzít i bundu, která musí být uzpůsobená pro běžce - prodyšná a lehká. 

Dnes můžete zakoupit i tzv. hybridní bundy, které poskytují lepší prodyšnost, poskytují dostatečnou izolaci na potřebných místech a zvyšují pohyblivost tím, že jsou boky nahrazeny strečovou textilií. Pro větší komfort se využívají technické střihy, eliminující odpor materiálu při fyzických aktivitách. Mohou být použité technické textilie pro zvýšení trvanlivosti produktu.

Tyto bundy jsou nejčastěji využívány při outdoorových aktivitách. Ideálními doplňky jsou potom rukavice, čepice, tunel na krk a zimní běžecké ponožky. Boty by měly mít speciální membránu, aby vám udržely nohy v suchu.

Říká se, že běhání je láska na celý život. Nyní již víte, jak tuto lásku podpořit vhodným a kvalitním oblečením, aby vám dlouho vydržela.