TITLE

Novinky

Jak se obléct na zimní turistiku


Pokud plánujete během letošní zimy vyrazit do hor, jistě víte, že je třeba všechno poctivě naplánovat. Zimní období může být nevyzpytatelné a za chybu se bohužel může platit i smrtí... Ale jestli nepodceníte přípravu, může to být zážitek vašeho života. Pojďme si tedy zopakovat několik zásad, jak se obléct na zimní turistiku a nepromrznout.

Jaké funkční vlastnosti by oblečení mělo bezpodmínečně mít?

Nepromokavost
Nepromokavost je měřena vodním sloupcem. Vodní sloupec ukazuje schopnost materiálu odolávat tlaku vody - ovšem v laboratorních podmínkách. Jako nepromokavý se materiál označuje od 2000 mm a výš, ale pokud chcete být zaručeně v suchu, pak byste neměli jít pod 5000 mm.
 
Prodyšnost
Nepromokavé oblečení je dobrý základ, ale hodnoty by měly korespondovat s parametry prodyšnosti, protože jinak se budete hodně potit. Prodyšnost se měří odporem materiálu proti průniku vodních par (Ret), který by měl v ideálním případě být co nejnižší. Další způsob klasifikace je naopak propustnost materiálu pro vodní páry (MVTR), která by měla mít co nejvyšší hodnoty.
 
Větruodolnost
Materiál by měl být dostatečně funkční, aby dokázal odolat poryvům větru a udržel tělo v teplotním komfortu. Vítr totiž výrazně snižuje pocitovou teplotu, a proto je možné mít omrzliny, i když není pod nulou. Pokud se chcete dozvědět víc, přečtěte si náš článek Zajímavosti o větru a jak se před ním chránit.

Vrstvení je základ úspěchu

Jak vyzrát na nepředvídatelné zimní počasí? Současný trend outdoorového oblékání radí vrstvit tenké oblečení, čímž budete více flexibilní vůči teplotním výkyvům a snáze se udržíte v teple. Oblečení, které si na sebe vezmete, by mělo být z funkčních materiálů, které umocní samotný efekt vrstvení.
 
1. Vrstva - spodní prádlo
Funkční prádlo má za úkol udržet vaše tělo v suchu tím, že odvádí pot do dalších vrstev oblečení, a v podobě vodních par poté pryč od vás. Takové prádlo by mělo těsně přiléhat na tělo, mít ploché švy, aby nedřelo, a měli byste se v něm cítit pohodlně. Můžete zvolit syntetické materiály, které jsou levnější a rychleji schnou, anebo přírodní tkaniny jako vlnu merino, která je velmi příjemná a dobře hřeje.
 
2. Vrstva - izolace
Tato vrstva – jako koneckonců vyplývá z jejího názvu - má za úkol izolovat tělo. Jejím dalším úkolem je podpořit funkční vlastnosti ostatních vrstev oblečení. Do této kategorie spadají trika s dlouhým rukávem, fleecové mikiny, kalhoty...
 
3. Vrstva - Vrchní ochranná
Poslední vrstva ochraňuje tělo před vnějšími vlivy – chlad, vítr, déšť a sníh. Tuto funkci perfektně plní membránové bundy. Zvolte softshellové bundy, pokud neočekáváte žádné vlhko, protože tyto bundy vás perfektně ochrání před větrem a mají i dobré izolační vlastnosti. Pokud vás ovšem čeká sníh nebo déšť, vyberte si hard-shell, který nabízí tenké nepromokavé bundy, které obvyklé potřebují lepší 2. vrstvu. Nezapomeňte, že bunda by měla mít kapuci - odepínací nebo na pevno, ideálně se zdrhovacími šňůrkami pro individuální nastavení. 
 
Boty a ponožky
Udržet nohy v suchu a pohodlí je bezpodmínečně nutné. Boty by měli poskytovat dostatečnou tepelnou izolaci a zároveň být velmi odolné proti vnějším vlivům. Proto by vaše boty měly být vysoké ke kotníku a mít solidní podrážku.
 
Boty by rovněž měly mít dobré parametry prodyšnosti, aby se vám nohy nepotily a následně neomrzaly. Těch dosáhnete symbiózou ventilačního systému bot a vhodných ponožek. Ponožky by měly přesně sedět, mít měkký došlap a odvádět pot od nohy do horního lemu.
 
Čepice a rukavice
Bez čepice a rukavic se také rozhodně neobejdete. Čepice by měla pevně držet na hlavě a být hodně prodyšná, aby se vám nepotila hlava. Na čepici nezapomínejte, protože hlavou uniká 40 % tělesného tepla. Co se rukavic týče, prstové budou určitě praktičtější než palčáky a měly by přesně padnout. Pokud v rámci turistiky hodláte provozovat nějaký sport, měli byste mu uzpůsobit i vaše rukavice. 

Vícedenní zimní turistika

Pokud plánujete vícedenní turistiku, je vhodné zvážit několik věcí - především zda budete spát ve stanu (tudíž ponesete všechno s sebou) anebo půjdete na lehko a budete přespávat v chatě. Rozhodně nepodceňte přípravu - mapy, délku trasy, kontakt na horskou službu, počasí a lavinové předpovědi. Počasí může být skutečně nepředvídatelné, proto by se vám mohl hodit náš článek Jak poznat, že se blíží bouřka.
 
Batoh
Velikost batohu záleží na druhu výpravy (jak výše zmíněno). Pokud půjdete na těžko, batoh by měl být dostatečně velký, aby se vám do něj vše vešlo a vy si na něj nemuseli nic věšet zvenku. Zanedbatelná není ani váha samotného batohu, protože se stejnými litry se batohy mohou váhově lišit v řádu kil – a věřte, že v horách se v plné polní pronese každý gram navíc. Plně naložený batoh by neměl přesáhnout 20 kg.
 
Stan, spacák a karimatka
  • Stan by měl být zimní a s dostatečnou izolací, která vás ochrání před mrazem, větrem a deštěm. Pokud si můžete vybrat, zvolte stan s předsíňkou, kam si můžete uložit věci nebo tam v závětří vařit.
  • Vlastnosti spacáku musí odpovídat teplotě, ve které se budete pohybovat. Obecně platí radši si pořídit spacák do větší zimy, protože pokud přes noc promrznete, další den se vám nepůjde zrovna zlehka.
  • Karimatka musí mít izolační vlastnosti - záleží jen na vás, zda si vyberete pěnovou, samonafukovací...
Teleskopické hole
Teleskopické hole vám rozhodně usnadní turistiku, protože se vám bude lépe chodit ve sněhu a budete lépe držet stabilitu. Rozhodně zvolte velké talířky do sněhu a nastavení holí s pákovým mechanismem - protože je menší pravděpodobnost, že zamrzne.
 
Sněžnice
Pokud chcete vyzkoušet něco nového anebo nejste příznivcem velké dřiny při zimní turistice, možná by stálo za to vyzkoušet sněžnice. Ty by měly odpovídat vaší váhové kategorii, mít kvalitní upnutí boty ke sněžnici, přední hroty pro výstup svahem a možnost podložení paty při takovém stoupání.
 
Prosinec máme na krku a zimní dobrodružství jsou na spadnutí. Promyslete si, jaké oblečení a vybavení je nejvhodnější právě pro vaši výpravu, a pak už určitě půjde všechno hladce. Pokud budete mít suché nohy, teplý spacák a termosku s čajem, jste připraveni na cokoli!