TITLE

Novinky

Maďarská pusta

Maďarská pusta je rozlehlá stepní krajina o 82 000 ha. Najdete ji na východě a jihovýchodě Maďarska. Na první pohled se toto místo může zdát turisticky naprosto neatraktivní a nudné, ale my vám ukážeme unikátní přírodní krásy, jiný způsob života a tradice, které se zde dodržují od pradávna. 

Obyvatelé pusty

Staří Maďaři bývali členy kočovného kmenu, který se na tomto území usadil koncem 9. století. Právě v oblasti Maďarské pusty se nejvíce zachovala tradiční kočovná kultura, která tuto oblast činí unikátní v rámci celé Evropy. Každodenní dřina je součástí každodenního života. 

Koně jako symbol

Polní hospodářství, zejména chov koní, je v této oblasti velmi rozšířený. Pastevci upřednostňují typická domácí plemena, jako je Furioso nebo Shagya. Mimo koní samozřejmě najdete velká stáda ovcí nebo dobytka. Raritou je Maďarský stepní skot. V současnosti se však chová jen v rámci programu pro udržení kulturního dědictví - a jeho populace se stále snižuje. 
 
https://www.instagram.com/p/BjIaE_0lkdB/?tagged=hungaryhorse 

Paprikové muzeum

Město Kalocsa, situované v západní části pusty, je známé svým výjimečným dvoupatrovým muzeem papriky, která je v tomto regionu proslulá. Expozice zobrazuje její historii, produkci a nástroje potřebné k jejímu zpracování. Můžete se tu něco naučit o jejím pěstování, sběru a sázení. 
 
https://www.instagram.com/p/BLEcgZVhRff/?tagged=chillipaprika 

Národní park Hortobágy

Největší a nejstarší národní park v Maďarsku, který se nachází na území pusty. Zabírá plochu až 820 km2 a v roce 1999 byl zapsán na seznam UNESCO. Je domovem nejrůznějších ohrožených druhů živočichů jako jsou například orel skalní nebo křepelka polní. Můžete tam vidět velká stáda koní a jejich pastevců - tzv. čikošů. 
 
https://www.instagram.com/p/BbJ-X9GFrP2/?tagged=hungarianpuszta 

Místa, která byste rozhodně měli navštívit:

  • Farma Mata Stud, kde vám čikoši (pastýři koní) předvedou unikátní show nebo vás svezou na kočáru
  • Wild Animal Park, kde můžete vidět na divoká zvířata jako lišky nebo šakaly, které byste očekávali spíš někde v Africe
  • Výlet vlakem mezi Velkými rybníky, kde můžete pozorovat spoustu druhů ptáků a chráněných rostlin