TITLE

Novinky

Mountain running

Mountain running (z angl. Mountain – hora, running - běhat) jak už název prozrazuje, je o běhání po horách, nezpevněných terénech, o zdolávání kopců, a ještě k tomu na čas. Počátky tohoto sportu můžeme datovat do první poloviny 20. Století, oficiální organizace WMRA (World Mountain Rinnung Association) však byla založená až roku 1984. 

Vyběhněte do hor

Jako všechno v horách, i běhání je třeba dělat s pokorou. Předtím, než nakoupíte speciální trialovou běžeckou obuv (vhodná i pro mountain running), zkuste najít nejbližší kopec, kam chodí děti v zimě sáňkovat a jen tak zkusmo si ho vyběhněte a seběhněte tak 10krát. Pokud vás tato zkušenost neodradila, je čas zvážit běh po horách. I z vás se může stát nová Jana Pichrtová, která však není jedinou úspěšnou zástupkyní tohoto sportu v našich končinách. 

Medailová bilance z mistrovství světa  (Z-S-B)
Jaroslava Bukvajová (SVK) - 1997 - 0 - 1 - 0
Dita Hebelková (CZE) - 1998 - 1 - 0 - 0
Anna Pichrtová (CZE) 2001 - 2007 - 1 - 2 – 1

U mužů jsme zatím žádný větší úspěch nezaznamenali, a to především díky dlouholeté hegemonii Italů, respektive z důvodu současné dominance afrických sportovců, jmenovitě z Ugandy a Keni. 

Bez tohoto ani na krok

Co se týká vybavení, mimo již zmíněné trialové obuvi, nepotřebujete nic zvláštního, co byste nepoužívali při trialovém nebo městském běhu. Možná jen lehkou nepromokavou větrovku, kterou můžete potřebovat při vyšších nadmořských výškách kvůli častým změnám počasí. Přes zimu se na rozdíl od trialu nebo klasického běhu tento sport nedoporučuje, protože riziko pádu je v horské krajině velmi vysoké. 


Obr.: Trialové běžecké tenisky

Trénink už doma

Trénovat můžete již z domova a začněte cviky, které vám pomohou posílit svalstvo celého těla. Ideální cviky na posilování nohou jsou výpady, dřepy, dřepy na jedné noze a výstupy na lavičku. Na posílení horních partií jsou vynikající kliky, shyby a v posledních letech populární plank. Komplexním tréninkem pro mountain running je chození po schodech, i když z toho vaši sousedi asi nebudou mít zrovna radost. 

Na začátek stačí menší sklon

Při výběru lokality mějte na paměti, že pro začátečníky stačí sklon terénu okolo 10 %, časem se však dopracujete i k běhu do kopců až s 30 % sklonem. Když začnete běhat, je dobré stopovat si čas, abyste mohli pozorovat svůj vývoj. 

Je nevyhnutelné zmínit, že mountain running není intuitivní sport, takže techniku běhu do kopce se je třeba naučit. Základní rady: 

  • Předkloňte se: Běhání v předklonu pomáhá bojovat s gravitací pomocí rozložení váhy ze čtyřhlavého stehenního svalu na sedací svaly. Neexistuje přesný úhel, podle kterého byste se měli předklonit, nicméně platí, že váš předklon by měl kopírovat sklon samotného kopce
  • Využívejte ruce: pokud je sklon kopce strmější, položte svoje ruce jako opěrný bod na vršek stehna. Přesunete tak těžiště více dopředu a zapřením rukou do stehen částečně simulujete efekt trekingových holí. Pokud není sklon kopce tak strmý, dbejte na to, aby se vaše ruce volně pohybovali v tempu běhu. 
  • Volná kolena: oproti normálnímu běhu je při mountain running nezbytné, abyste měli volná kolena, která vytvoří houpavý pohyb, díky němuž jednoduše zapojíte do pohybu sedací svaly a svaly dolních zad – tedy vydržíte víc a s menší bolestí

Obr.: Pomáhání si zapřením se rukama do stehen u profesionálů

Běžíme po horách

Abyste si to dokázali lépe představit, běžte se rovnou podívat, jak to dělají ti nejlepší. Tento rok stihnete ještě Světový pohár ve slovinské Ľubľane, tam se na známé Šmarnej Gore sejde světová elita, aby zdolala 10 kilometrovou trať s více než 700 m převýšením. Pokud vás zajímá, jestli neexistuje kratší ekvivalent, musíme vás zklamat. I přestože tato disciplína existovala, zanikla v průběhu 90. let spolu se štafetou týmovým během.

U nás se konal tzv. Goralský maraton, který nebyl typickou mountain running disciplínou, ale svojí náročností ji pravděpodobně překonával, protože mimo 10 km tratí závodníky vyzýval dokonce i k neuvěřitelným 90 km tratím. Mountain running však nemusí být nevyhnutelně o prvenství, ale jde spíše o překonávání limitů, alternativu k tradiční turistice či běhu a v neposlední řadě, o velmi zajímavý způsob, jak strávit čas na horách.