TITLE

Novinky

Nekorunovaná nejhezčí řeka světa

Řeka přezdívaná "Tekutá duha". Řeč je o naprosto unikátní řece, která pramení v Kolumbii. Její jméno je Caño Cristales – Křišťálový kanál. V určitých obdobích se díky specifické flóře řeka promění ve vibrující království barev – různé odstíny žluté, modré, zelené, červené a fialové. Je to skutečně podívaná, jakou jinde na světě nenajdete.

Městečko v bezpečné zóně mezi partyzány

Řeka se nachází v okolí města La Macarena. Toto místo je známé partyzánskými aktivitami, ale Kolumbie dostala okolí města pod svou kontrolu, a tím otevřela jedinečné přírodní bohatství očím turistů. Přesto je bezpečnost zaručena pouze v zóně zhruba 30 km okolo městečka. Je proto doporučeno zajistit si výlet přes jednu z místních turistických organizací.
 
Jak jsme již zmínili, dostat se tam není snadné. Musíte letět na místní letiště, které je tak malé, že tam zavazadla od letadla přepravuje mula. Přímo k řece se pak můžete dostat jedině po svých, a to několika denním trekem.

Barevné kouzlo je ve specifických rostlinách

Barevné kouzlo této řeky je skryto v endemické vodní flóře. Tyto rostlinky (macarenia claviger) potřebují specifické podmínky pro svůj vývoj – např. určitou výšku vodní hladiny nebo tak akorát sluníčka. Barvy se rozvinou mezi obdobím dešťů a sucha, od června do prosince. Po zbytek roku je region uzavřen a tím dostane dostatek času zregenerovat.

Macarenia Claviger (Zdroj)

Přísná ekologická pravidla

Problematický region dlouho žádné turisty neměl, a proto po jeho otevření světu přišly ekologické problémy. Cestovatelé nerespektovali křehkou krásu řeky a působili mnoho nepříjemností. Proto tam dnes můžete vstoupit jen s průvodcem a ve skupinách max. o 7 lidech. V místech, kde je povoleno se v řece koupat, je zákaz používání opalovacích krémů a repelentů.