TITLE

Novinky

Oravská Magura a Oravské Beskydy

Na Slovensku se nachází mnoho krásných míst, zájem ovšem často způsobuje zácpy nejen na bratislavských silnicích, ale i na turistických stezkách. Kdo tedy hledá v přírodě klid, odchází z turistických míst často zklamaný. Oravská Magura a Oravské Beskydy na severu Slovenska jsou vysoká a atraktivní pohoří, která vám dají pocítit svobodu, vyčistí vám hlavu, a navíc tam rozhodně nemusíte stát dlouhé fronty jako jinde. 

Nejsevernější bod Slovenska

Věděli jste, že třetím nejvyšším pohořím na Slovensku jsou právě Oravské Beskydy? Nedaleko od jejich nejvyššího bodu, v lokalitě Modralová (1168 m n.m.), se nachází nejseverněji položené místo celého Slovenska. Tento bod – a také všechny ostatní nejvyšší vrchy Oravských Beskyd – jsou dostupné přes turisticky značenou hraniční hřebenovku. Tu zvládnete za 3-4 dny. Ubytovat se můžete ve vesnicích v podhoří anebo v Polsku ležící chatě. Ta se nachází zhruba 500 metrů od hřebene, který je nedaleko Pilska, 2. nejvyššího vrcholu (1 557 m n.m.)

Turisté však častěji jako svůj cíl volí Babí horu (1725 m.n.m.). Ta je totiž nejvyšším vrcholem Oravských Beskyd a také přes ni prochází hranice mezi Polskem a Slovenskem. Když dorazíte na vrchol (asi 3-4 hodiny), tak tam mimo lidí z obou zemí a výhledu (za příznivého počasí) na Tatry, Fatry, Chočské Vrchy a velkou část Polska, narazíte i na památnou tabuli bývalého papeže Jana Pavla II., který sám na Babí horu několikrát vylezl. 

Obrázek: Rozcestník na Babí Hoře

Pod Babí horou, přesněji v obci Oravská Polhora se nachází Hviezdoslavova horáreň (častý začátek turistických tras na Babí horu), kterú P. O. Hviezdoslav často navštěvoval a čerpal z tohoto prostředí náměty k dílu Hajného žena. V horárni je zřízená i expozice básníkova života.

Obrázek: Expozice Hviezdoslavovej Hájneho ženy

Tajemné Puchmajerovej jazierko 

Pokud jste na túrách v Oravských Beskydech potkali pár turistů, pak vám garantujeme, že v Oravské Maguře, hlavně v oblasti Paráča (1325 m. n. m.), potkáte pouze místní bači. Pohoří má dvě hlavní specifika a to: existenci vrchovišť s unikátními biotopy a tzv. hole (hruštínská, lomnianská a jiné), které jsou chráněny programem NATURA 2000. Právě přítomnost travnatých holí, které se i dnes využívají k pasení ovcí a dobytka, dodává túrám atraktivní kouzlo. Poskytují totiž ničím nerušené výhledy a v ranních hodinách budete mít velkou šanci pozorovat divokou zvěř.

Túry, které začínají v dolinách Oravské Magury, často upozorňují turisty, že vstupují na území s vysokým výskytem medvěda hnědého. Pro cizince počátek dobrodružství, pro zdejší obyvatele běžná realita.  

Obrázek: Medvědí teritorium

Nejvyšším vrcholem je Minčoľ (1 396 m n.m.), který je zároveň i NPR a na jeho jižních svazích se nachází jedno z nejvyhledávanějších lyžařských středisek na Slovensku - SKI Park Kubínska hoľa a horská chata (1 125 m n.m.). Nedaleko můžete navštívit památník lavinové tragédie z roku 1968, která si vyžádala 6 mladých životů. 

Na severozápadních svazích tohoto kopce najdete Puchmajerovej jazierko (pojmenované po české botaničce, která se věnovala jeho výzkumu), domácími nazývané Morské Oko. Je to rašelinové jezero s bohatou a v rámci Slovenska endemickou slatinnou vegetací. Z důvodu ochrany přírody zde však platí omezení pohybu pro turisty. Místní říkají, že co do jezera spadne, už nikdy nevyplave a objeví se na druhé straně země. 

Obrázek: Puchmajerovej jazierko

Tam, kde lidé nechávají nastartovaná auta

Obec Oravská Lesná je vám určitě známa minimálně z doslechu. Nachází se v oblasti, kde mají vesničky pouze dvě roční období (zimu a hodně velkou zimu). Téměř každý rok se zde naměří teploty kolem –30 stupňů. Takže vás asi nepřekvapí, že Oravské Lesná a okolní vesnice patří mezi nejchladnější vesnice obývané na Slovensku. Nejnižší teplota, která zde byla naměřena 27. 1. 1954, byla až -37,1 stupňů. Sice to není slovenský rekord, ale kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby byla stanice funkční i během rekordní zimy. 

Oravská Lesná ukrývá několik krás, které rozhodně stojí za návštěvu. Jednou z nich je například Oravská lesní železnice, na které si můžete užít až hodinovou jízdu s několika zastávkami. Těm, kteří upřednostňují procházky, doporučujeme lesní naučnou stezku. Pokud máte rádi astronomii anebo byste chtěli pozorovat noční oblohu z bližší perspektivy, můžete také navštívit soukromou hvězdárnu, kde se nachází i největší čočkový dalekohled na Slovensku

Horná Orava ukrývá, mimo krás v podobě hlubokých lesů a vrcholků hor, mnohá pozoruhodná místa, jako je třeba Slanický ostrov umění, rašeliniště nebo Oravská přehrada. Pokud hledáte kraj, kde si můžete vyvětrat hlavu, užít si túru s rodinou nebo s přáteli, Horná Orava je na to jako stvořená. Zkuste ji navštívit a blíže poznat - určitě nebudete litovat.