TITLE

Novinky

Plogging už není neznámou ani u nás

Ptáte se, co je to plogging? Jde o spojení běhu (z angl. jogging) a sbírání odpadu (z švéd. plocka upp). Nepotřebujete k tomu nic speciálního - stačí vám oblečení, ve kterém chodíte běhat, gumové rukavice a taška na odpad. 

Trend, který vznikl ve Švédsku

Prvně se tento fenomén objevil v roce 2016 jako milý trend na sociálních sítích ve Švédsku. Za jeho proslavení se zasloužil zejména švédský environmentalista Erik Ahlström, který ve Stockholmu založil sdružení Plogga. To hovoří jasně: pokud nezačneme jednat hned, v roce 2050 bude v mořích víc plastového odpadu než ryb a 85 % veškerého odpadu skončí v moři. Proto je třeba přestat s rozhazováním odpadu a začít s jeho sběrem. 

Podobná sdružení dnes vznikají po celém světě. Najdete je dokonce v Mexiku, Indii nebo Japonsku. Na Slovensku a v Čechách funguje projekt Zelené kopce, jehož cílem je vyčistit přírodní lokality od odpadu, který tam zanechali nezodpovědní turisté. 

Obr.: Odpad nazbíran v národním parku

Nemusíte ani běhat

Pokud se vám plogging líbí, ale místo běhu upřednostňujete chůzi nebo turistiku, nemusíte si zoufat. Jak jste si již pravděpodobně domysleli, k naplnění cíle ploggingu - pomoci sobě i okolí - nemusíte zrovna utíkat. I během procházky v městském parku nebo při výstupu na horský vrchol vám nic nebrání sebrat cokoli, co do přírody nepatří. A protože tato forma ploggingu má mnoho přívrženců, má i svůj vlastní název. Sbírání odpadků během chůze se nazývá plalk (z angl. walk a ze švéds. plocka upp). Plalk ale zatím nemá takovou mediální pozornost jako plogging, proto se často můžete setkat se záměnou těchto termínů (obzvláště na sociálních sítích). 

Obr.: Plogging/Plalk počas tradičnej turisitiky

Pozitivní výstup nejen pro přírodu

Ať už běháte ve městě anebo v přírodě, plogging je způsob, jak můžete ozvláštnit svoji obvyklou rutinu, udělat něco pro životní prostředí a zároveň sami pro sebe. Existuje vědecká studie z USA, která říká, že běžci-ploggeři mají lepší krevní tlak a rychlejší nárůst břišního svalstva oproti ne-ploggerům. Palk sdílí všechny výhody se svým starším sourozencem, ale díky nižší náročnosti je vhodný pro všechny věkové kategorie, a dokonce je perfektní pro rodinné výlety v přírodě, skupinové akce a túry všeobecně. 

Jak jsme psali na začátku článku, na plogging (nebo palk) není třeba nic speciálního, jen odhodlání a vůli obětovat trochu času na sbírání odpadků. Pokud uvážíte, že plastové láhvi trvá 400 let, než se v přírodě rozloží, pak se několika vteřinové zdržení nezdá být až tak špatnou investicí.