TITLE

Pro média

Vybíráte zimní sportovní bundu?

Vybíráte zimní sportovní bundu?

Úloha zimní sportovní bundy je komplexní. Měla by udržet tělo a spodní vrstvy oblečení v suchu, eliminovat vliv větru a podle jejího typu zabránit ztrátě tělesného tepla. Všestranná bunda je mýtus a trh nabízí řadu řešení založených na různých prioritách a materiálech. Nepromokavost, izolační materiály a technologie, paropropustnost, hmotnost, odolnost, péče, cena nebo design, to vše může z výběru zimní bundy udělat pořádný rébus.
Pokud se však zaměříme na objektivní možnosti a technické parametry, zjistíme, že to není až tak náročné.

Účel určuje typ oblékání

Při fyzicky náročných zimních sportech, např.: ski touring, skialpinismus se využívá tzv. vrstvení - při němž každá vrstva oblečení plní svou funkci. Všechny vrstvy však spojuje společný parametr prodyšnosti, který reguluje vnitřní vlhkost a představuje primární předpoklad komfortu. Úkolem základní vrstvy - funkčního prádla, je odvádění potu z povrchu těla. Druhá - izolační vrstva brání úniku tělesného tepla. Úkolem třetí, vnější, vrstvy je ochrana před deštěm a větrem nebo i poškozením, označovaná také jako Hardshell membrána. Benefitem vrstvení je možnost redukce vrstev, jejich přidání nebo výměna.

Lyžařská zateplená bunda v sobě spojuje funkci izolace a ochrany před nepříznivým počasím současně. Je navržena tak, aby chránila lyžaře před vlivem počasí a zároveň bránila ztrátě tepla během nečinnosti. Ve střední kategorii bunda disponuje sněžným pásem a případně pasivním polohovým systémem. Základem pro lyžařskou bundu je nepromokavost vrchního materiálu, chránícího izolující vrstvu a dobrý anatomický střih.
Městská bunda často kopíruje design té lyžařské, ale v parametrech se jí neblíží. Je designově pestřejší, ale pro komfort při sportovní aktivitě to nestačí.

Izolující materiály

Úkolem izolace je zadržet vzduch a zabránit vyrovnání jeho teploty s vnějším prostředím.
Peří je bezpochyby nejlepší izolující materiál v poměru ke své hmotnosti a stlačitelnosti. Spolehlivě funguje v suchých a mrazivých podmínkách a má excelentní prodyšnost. Pokud však peří navlhne, velmi rychle ztrácí termoizolační vlastnosti a vyžaduje následně poměrně náročnou péči. Druh (husí, kachní nebo jejich kombinace) a poměr peří jsou určující pro termoizolaci. Středně kvalitní péřové bundy dosahují plnivost 500 CUIN, ale ty nejkvalitnější až 850 CUIN. Jde o ukazatel v anglosaských měrných jednotkách a vypovídá o tom, kolik kubických palců (16,4 cm3) zabere peří s hmotností jedné unce (asi 24,4 g). Laicky řečeno, čím větší číslo, tím je peří schopno nasát více vzduchu. Péřové bundy jsou poměrně drahé, proto zde platí před jejich koupí pravidlo - ptát se a porovnávat.
Syntetické izolační materiály napodobují funkční strukturu prachového peří. Jde zejména o technologii vzájemně zamotaných dutých vláken jednoho dlouhého vlákna nebo krátkých samostatných vláken. Oproti Paper si proto drží tvar a dobré termoizolační vlastnosti i ve vlhkém prostředí. Rychle schnou, nenačichnou a jsou nenáročné na péči. Přestože jsou těžší a nedosahují kompresnosť chmýří, představují ideální volbu pro využití v našich zeměpisných šířkách.

Kritické parametry

Hydrofobnost nebo voděodolnost (DWR - Durable Water Repellent) materiálu je základním kamenem nepromokavosti a prodyšnosti. Tekutina se díky povrchovému napětí spojí do kapek a ty sklouznou po tkanině, místo Abydu ní vsákly. Tato vlastnost se dosahuje vytvořením chemického filmu na povrchu tkaniny nebo mechanickou cestou na bázi nanotechnologií. Hydrofobnost materiálu sama o sobě při pohybu v dešti nebo sněžení před promočením neochrání. Voděodolnost se snižuje samotným používáním, praním v prostředcích s aviváží, ale i po kontaktu s repelenty, kouřem nebo opalovacím krémem.
Nepromokavost - představuje schopnost materiálu zabránit tekutině proniknout dovnitř. O to se starají zejména laminované membránové materiály, složené z vrchní voděodolné a ochranné vrstvy, mikroporézní membrány a případně vnitřní ochranné vrstvy. Pokud přesto materiál oblečení mimo nepřiměřených podmínek promoká, bude to nejdřív z důvodu absence podlepení všech švů nebo nekvalitní ochrany zipů. Navzdory faktu, že norma považuje materiál za nepromokavý, pokud dosáhne minimálně 1300 mm vodního sloupce, my doporučujeme pro rekreační lyžování nepromokavost od 3000 mm vodního sloupce.
Prodyšnost představuje protipól k nepromokavosti. Tento parametr ukazuje schopnost materiálu propouštět vodní páru zevnitř ven. Je stejně dôkežitá jako nepromokavost. Jejich rovnovnováha je bez nadsázky Svatým grálem outdoorového oblékání. Na jedné straně sice materiál nepropustí ani kapku, ale na druhé hrozí kondenzace vnitřní vlhkosti.
Adekvátní péče o technické oblečení udržuje nepromokavost a prodyšnost materiálu. Proto se určitě vyhněte běžným pracím prostředkem, které snižují funkčnost materiálů a nezapomeňte bundu vždy obnovit DWR přímo v rámci praní nebo následně speciálním sprejem.

Nepřehlédněte detaily

Zipy jsou nejpoužívanější a tedy nejdůležitější částí bundy. Nepromokavé oblečení disponuje obvykle nepromokavým zipem, v tom horším případě alespoň širokou vnější ochrannou légou. Dostatečná velikost zipových tahačů usnadní bezproblémové ovládání iv rukavicích.
Anatomický střih bundy zvyšuje pohybový rozsah vašim rukám a trupu, aniž by se bunda vyhrnula a odhalila nekrytá místa. Zásadní je proto dobře padnoucí velikost spolu se systémem nastavitelných částí. Právě ty zajistí ukotvení spodní části, nastavení kapuce nebo límce.
Ventilační otvory v podpaží umožňují přechodné zchlazení, které oceníte při intenzivním pohybu.
Manžety fixují rukáv a současně brání profouknutí. Lepší bundy nabízejí elastický systém uchycení na palec a zároveň nastavitelný suchý zip zvenčí.
Velikost a tvar kapuce spolu s límcem dnes musí předpokládat použití přilby, která by se měla dát do ní schovat celá a po nastavení alespoň limitovat lyžaře v pohledech do stran. A právě v střihu a možnosti nastavení kapuce je viditelný rozdíl mezi sportovní a bundou do města.

Typy

Bunda do města a také na lyžovačku by měla být vybavena kapucí, syntetickou izolací a nepromokavostí alespoň 3000 mm s podlepinými švy na ramenou a zádech. Určitě oceníte i nastavitelné rukávy a spodní okraj bundy.

Ve střední kategorii byste měli ulovit zateplenou lyžařská bundu už ale s bohatší výbavou. Bunda v anatomickém střihu s kvalitní syntetickou izolací, nepromokavostí min. 5.000 mm s podlepením všech švů. Měla by disponovat sněžným pásem, elastickými manžetami, stahovacím spodním okrajem a nastavitelnou, odzipovatelný kapucí tvarovanou pro přilbu. Zateplená lažiarska bunda z vyšší kategorie musí garantovat minimální nepromokavost 10.000 mm vodního sloupce s podlepením všech švů a nejlépe i voděodolnými zipy. Oddělitelný sněžný pás, nastavitelná ergonomická kapuce, rukávy a spodní lem, zvýšený límec, dodatečná ventilace a kapsy na vše co potřebujete mít u sebe.

Při vyšších investicích, ale hlavně širším sportovním záběru se již vyplatí zvážit nákup dvou samostatnými funkčních vrstev oblečení. Kvalitní hardshellové bundu s ergonomickou Kapoun s min. vodním sloupci 10.000 mm s podlepenými švy a nepromokavými zipy musíte však doplnit termoizolační mikinou nebo zateplovačkou s péřovou nebo syntetickou výplní.