TITLE

Novinky

Rumunské Karpaty

Rumunsko je krajinou rozsáhlých lesů, které pokrývají až 65 % povrchu. Rumunské Karpaty každoročně lákají turisty toužící po panensky čisté přírodě a autentických zážitcích z divokých hor. Samotné Karpaty se rozkládají v sedmi evropských zemích včetně Slovenska, kde leží i jejich nejvyšší vrchol - Gerlachovský štít (2654 m.n.m.) 

Ovšem 51 % celkové plochy Karpat se rozkládá právě v Rumunsku, a proto není divu, že je zrovna tato země považována za království celých Karpat. Tento biotop je rájem a přirozeným domovem medvěda hnědého - v Rumunsku žije 60 % jeho populace.

Transfagarasan

Nejvyšším vrcholem rumunských Karpat je Moldoveanu (2544 m.n.m.) v pohoří Fagaraš. Nedaleko vrcholu této hory postavili Rumuni legendární cestu, kterou Jeremy Clarkson označil v pořadu Top Gear jako nejkrásnější na světě. Při přechodu Transfagarasan uvidíte nejen nádherné horské scenérie, ale i spoustu vodopádů, tunelů nebo přehradu Vidraru, která byla v době svého dokončení největší v Evropě (objem 465 mil. m3).

Obr.: Nádherní cesta Transfagarasan

V autě nebo na kole se po udržované cestě dostanete do výšky 2050 m.n.m., kde přes sedlo na hřebeni pohoří prochází tunel. Ještě před ním se určitě zastavte na parkovišti na severní straně, kde si můžete nejen odpočinout, ale také se pokochat výhledem na ledovcové jezero Bâlea.

Další rumunská pohoří

Rumunské Karpaty – a hlavně jejich vrcholky - mnozí lidé přirovnávají k vysokým Tatrám, protože jejich přírodní bohatství je velmi podobné. Perfektní možností, jak jejich krásu skutečně poznat, jsou hřebenovky. Značení je na solidní úrovni a přechody jsou za normálních podmínek prakticky bezproblémové. Přespávat můžete v chatkách, kterých se např. ve Fagaraši nachází hned několik a říká se jim refugium neboli útočiště. Chatky jsou od sebe vzdálené přesně na délku jednodenního pochodu beze spěchu. Jsou malé a skromné, ale do horského prostředí se perfektně hodí. 

V pohoří Fagaraš se nachází 7 z 12ti nejvyšších rumunských vrcholů. Dalšími vysokými pohořími (nad 2500 m.n.m.) nejen v rámci Rumunska, ale i celých Karpat, jsou: 

  • Munții Parângului (Parâng) s nejvyšším vrcholem Parângul Mare (2518 m.n.m.)
  • Retezat s nejvyšším vrcholem Vârful Peleaga (2509 m.n.m.)
  • Bucegi s nejvyšším vrcholem Omu (2507 m.n.m.)

Tajemné Karpaty

V Rumunských Karpatech, v pohoří Bucegi, můžete vidět velmi zajímavé sochy tvarem připomínající sfingy či pohanské chrámy. Příčinou jejich vzniku byla ovšem eroze větrem. Zajímavé ale je, že v nich byly objeveny fosilie masožravých zvířat, která vyhynula už v době ledové. 

Obr.: Přírodní sfinga v Rumunsku

Rumunské Karpaty ohraničují historickou oblast Rumunska – Sedmihradsko, která je světově známá spíše pod jménem Transylvánie. Veřejnost si tuto oblast spojuje s mýty opředenou postavou upíra Drákuly. Jeho rodné město Segešvár od roku 1999 patří na seznam UNESCO. Je označováno za jedno z nejzachovalejších středověkých měst v Evropě a rozhodně stojí za návštěvu. 

Pokud hledáte evropský region, kde budete mít z každé strany kouzelné lesy, pak jsou Rumunské Karpaty správnou volbou. Nejen, že zažijete neuvěřitelné dobrodružství, ale navíc poznáte a na vlastní oči uvidíte méně známou, ale o to krásnější část Karpat.