TITLE

Novinky

Ski touring - co to je

Pokud milujete zimní sporty, rozhodně byste měli vyzkoušet skitouring. Jde o disciplínu, která vyžaduje výstup na kopec na speciálních lyžích a následný sjezd. Představa, jak se pohybujete neporušeným sněhem, daleko od rušných lyžařských středisek, zcela pohlceni přírodou, je skutečně omamná.

Skitouring vs skialpinismus

Skitouring a skialpinismus jsou velmi podobné sporty, řekněme upgradované běžky. Skitouring je ovšem snadnější varianta, kterou zvládnete i s průměrnou fyzičkou. Ve skialpinismu jde o podobný cíl - výstup na kopec na lyžích a sjezd, ovšem s použitím horolezeckého vybavení, a tudíž v extrémnějších podmínkách.

Obr.: Pomalejší výstup

Skitouring a nezbytné vybavení

Skitouring je vlastně o klidné, ekonomické a ekologické cestě na kopec, kdy vám lyže dovolí mít volnou patu. Při cestě na vrchol si na lyže nalepíte speciální stoupací pásy, které vám celý výstup výrazně usnadní. Až si na vršku dáte čokoládovou tyčinku a pokocháte se výhledem, odepnete pásy, zacvaknete boty a užijete si nádherný sjezd do údolí.

Speciální lyže musí mít skialpinistické vázání, které vám umožní mít volnou patu pro výstup. Rovněž se používají stoupací pásy, dnes již syntetické - takže žádná tulení kůže. Během sjezdu přepnete do pevného vázání jako u klasických lyží. Boty jsou lehké a pohyblivé v kotníku, na což je třeba myslet hlavně při jízdě dolů - možná se cítíte jako na sjezdovkách, ale stabilitu určitě takovou mít nebudete. Jako hůlky skvěle poslouží teleskopické hole.

Obr.: Ski touringová obuv

Skitouringové disciplíny

  • Touring je přesně výše popsaná disciplína - v klidu nahoru a aktivně dolů. Tento sport můžete provozovat v okolitých kopcích stejně jako v Alpách; navíc je ideální pro několikadenní hřebenové přechody.
  • Race tour je alternativou k předchozí disciplíně, jde ovšem mnohem více o rychlost než o styl. Základem je nízká váha vybavení, takže vše je velmi minimalistické. Můžete závodit nebo běhat po běžkařských tratích.
  • Free touring je perfektní kombinace tour a freeride. Vybavení má větší váhu, tudíž jste trochu pomalejší, ale zato stabilnější, a proto si můžete troufnout i na náročnější terén. Při sjezdu se vám budou dělat krásné oblouky a můžete si troufnout i na skoky.

Další disciplíny již spadají do skialpinismu, protože zahrnují přechody přes ledovce a extrémní sjezdy, při kterých se bez horolezeckého vybavení už neobejdete.

Obr.: Free touringové výstupy

 
Zima a sníh není výmluvou pro sezení doma, ba právě naopak. Průmysl zimních sportů jen kvete a nabízí aktivní vyžití v různém spektru zátěže i terénu. Nebojte se do toho skočit rovnýma nohama, protože možná najdete novou životní vášeň.