Turistika je v naší zemi jednou z nejoblíbenějších forem odpočinku a Slováci jsou dokonce (dle průzkumu z roku 2018) lídry EU tohoto způsobu trávení volného času - každý čtvrtý výlet je spojený s horami. Častým cílem těchto výletů je vyšplhat na jeden ze štítů Vysokých Tater. Není ovšem štít jako štít.
Mnoho lidí si myslí, že štít a vrchol je v podstatě to samé. Za vrchol je však považován nejvyšší bod prakticky jakékoli hory anebo kopce vyššího než 20 m. Štíty si naopak můžeme představit jako skalnaté vrcholy skutečných hor. Často s extrémně strmými svahy (minimálně ve vrcholových částech) a poměrně zásadním výškovým rozdílem oproti ostatnímu terénu.
V Tatrách najdeme opravdu spoustu štítů. Ve Vysokých Tatrách je jich přibližně 300. Představujeme vám ty nejvyšší z nich (25), které dosahují nadmořské výšky minimálně 2500 m n.m.:
Pokud se rozhodnete vypravit na nejvyšší slovenský vrchol - Gerlachovský štít (2654,4 m n.m.), není to úplně jednoduché. Za prvé na vrchol nevede žádný turistický chodník a za druhé je tam vstup zakázán bez doprovodu horských vůdců... A za třetí byste to pravděpodobně sami rychle vzdali. Ve Vysokých Tatrách je však dostatek štítů, které jsou volně přístupné a mají solidní značení. Zde uvádíme seznam štítů Vysokých Tater, které jsou zpřístupněny turistům, a proto se tam můžete bez obav vydat:
Horské štíty však na Slovensku najdete i jinde než jen ve Vysokých Tatrách. Za ukázkový štít můžete považovat např. Ostrý Roháč (2 088 m n. m.), který se nachází v Západních Tatrách. Další horské štíty můžete však navštívit i v jiných slovenských pohořích. Zde je jejich přehled:
Západní Tatry:
Východní Tatry (mimo Vysokých Tater):
Nízke Tatry:
Malá Fatra:
Samotný termín “horský štít” však neznamená v každé zemi to samé a neexistují žádné jasně vymezené hranice. To, co by bylo někde považováno pouze za vrchol, my považujeme za horský štít a naopak. Další vrcholy anebo horské štíty, které se pohybují na rozmezí těchto pojmů jsou např. Chopok, Veľký Choč a další. Tak nebo tak, nemusíte zdolávat horské štíty, abyste mohli obdivovat krásu přírody a čerpali z ní sílu. Někdy ke štěstí stačí i kopec za vesnicí nebo městem. Pokud se ale přece jen chcete vydat na vysokohorskou turistiku, doporučujeme vám prostudovat následující články:
Jak vrstvit oblečení
Zajímavosti o větru
Jak zjistit, že se blíži bouřka
partnery