TITLE

Technologie a materiály

Technologie

Nepromokavost

Nepromokavost je technologie, která zajišťuje, aby dešťové kapky nepronikali materiálem. Dosahuje se použitím vysoce funkčních textilií. Základem je vodoodpudivá úprava DWR na povrchu splu s polyuretanovou laminací nebo zátěrem na spodní straně. Hodnota nepromokavosti se udává ve formě WP: vodní sloupec v jednotkách mm. Podle normy ISO se označuje materiál jako nepromokavý pokud dosáhne vodní sloupec 1300 mm. Kombinací více způsobů se zhodnocuje funkčnost jednotliých textilií. Materiály s touto technologie jsou vhodné do vlhkého prostředí a určené pro sporty v nepříznivých povětrnostních podmínkách.

Prodyšnost

Prodyšnost je vlastnost materiálu, která zajišťuje transport tělesného potu ve formě vodních par od těla na povrch materiálu, a to po celou dobu nošení. Použitím funkčního spodního prádla v kombinaci s nepromokavými membránami se dosahuje vysoká úroveň prodyšnosti. Určené jsou hlavně pro pohybově náročné sporty. Zatímco molekula vody přes materiál nepronikne, vodní páru membrána propustí na povrch. Hodnoty prodyšnosti se udávají ve formě MVP: g / m2 / 24h nebo jako hodnota odporu materiálu v podobě RET: m2.Pa/W. Hodnoty se považují za orientační.

Větruvzdornost

Zabraňuje pronikání proudu vzduchu přes materiál, který by vytlačil teplý vzduch kolem těla a ochladil ho. Dosahuje se obvykle hustě tkaným materiálem s použitím vysoce funkční vazby nebo s pomocí laminace - zátěru. Technologii větruvzdornosti lze použít mnohostranně a je vhodná pro celoroční využití v proměnlivém počasí. Využívá se v kombinaci s dalšími vlastnostmi materiálů hlavně pro outdoorové aktivity, treking, extrémní sporty i nenáročné procházky.

Technologie laserového řezání

Jde o technologii s využitím funkčního a estetického zpracování materiálu. Praktickou stránkou je snížení, hmotnosti, protože odpadá lemování takto řezaného materiálu. Jednotlivé prvky vyřezávané laserem jsou náročné na technologické zpracování a čas, ale trvalejší a zároveň svou funkčností vyzdvihují technický ráz jednotlivých produktů. Jejich využití je univerzální a najdete je v mnoha kategoriích jako jsou outdoor, treking, extrémní sporty, či lyžování.

Podlepení švů

Podlepení všech švů je součástí nepromokavosti a poskytuje garanci, že spoje materiálů nepropustí vodu. Podlepení kritických míst, například, ramen nebo zad, se používá u modelů, určených pro méně náročné podmínky. Technologicky jde o aplikaci speciálních pásek za pomoci tlaku a tepla. Podlepené šití se využívá pro sporty v nepříznivých povětrnostních podmínkách, na lyžování a při turistice.

Posíleny části oděvů

Aplikuje se na místa, kde se předpokládá zvýšená míra oděru nebo poškození. Zpevnění se dosahuje použitím technických textilií jako je Cordura® nebo Kevlar®, aby se zvýšila trvanlivost produktu. Použité materiály zvyšují hodnotu a neomezují funkční vlastnosti. Nejčastější využití je při horolezectví, skialpinismu a při lyžování.

Předtvarované části

Předtvarované části se vztahují na místech, které jsou extrémně namáhané. Na zlepšení komfortu nošení se využívají technické střihy, eliminující odpor textilie při náročných pohybových aktivitách. Mohou být použity technické textilie, aby se zvýšila trvanlivost produktu. Využití je mnohostranné, outdoorové aktivity, lyžování a turistika.

Elastické materiály

Pro funkční elastické oblečení je možné použít několik materiálových variant. Může byt elastický ve všech směrech (4-way), nebo pouze ve dvou (2-way). Využívá se jako doplňkový materiál na místech s vysokou zátěží, ale i na vytváření celků. Napomáhá oděvu přizpůsobovat se pohybem i při náročnějších aktivitách, čímž zvyšuje komfort nošení. Využití při outdoorových sportech, trekingu, cyklistice i běhu.

Antibakteriální úprava

Jde o technickou úpravu materiálu, která potlačuje vznik zápachu, způsobeného množícími se bakteriemi. Bez antibakteriální úpravy se zvyšuje množství bakterií v textilií. Takovou úpravu najdete v materiálech, které se používají pro outdoorové, či běžecké aktivity.

Úprava proti vzniku žmolků (antipillingová úprava)

Žmolky vznikají po určitém opotřebení textilie na jejím povrchu zejména u materiálů z polyesteru. Úpravou materiálu se snižuje míra znehodnocení vrchní vrstvy při nadměrném namáhání a tření. Tím se prodlužuje životnost a funkčnost textilie. Nejčastěji se aplikuje na materiály, určené pro outdoorové nebo běžecké aktivity.

Laminace a zátěr

Laminace nebo zátěr zajišťuje na jedné straně transport vnitřní vlhkosti v podobě vodních par na povrch a na straně druhé zamezuje průniku vody přes materiál. Technicky ji zabezpečuje vysoce porézní materiál a používá se zejména v kategorii 3-vrstvého softshellu. Nepromokavost těchto materiálů je v mm/H20 a prodyšnost v g/m2/24h. Materiály s touto technologie automatického poskytuje ochranu před promočením a vnitřní vlhkostí zejména v extrémních povětrnostních podmínkách, při lyžování či trekingu.

Softshell 3-layers WIND BREAKER

Materiál s tímto označením patří do skupiny softshellových tkanin, které sestávají ze tří vrstev. Vnější tvoří tkaný nylon nebo polyester s vodoodpudivou úpravou. Pod ní se nachází laminace nebo zátěr, které se starají o transport vodních par na povrch a zamezují průniku vody dovnitř. Poslední vrstva je tvořena jemnou vnitřní vrstvou. Kombinace použitých materiálů zajišťuje nepromokavost, prodyšnost, větruvzdornost a elasticitu s vynikající mechanickou odolností. Je lehký, na dotek příjemný a poskytuje dostatečnou termoizolaci. Díky své komplexnosti je určen do nepříznivých povětrnostních podmínek.

YKK® zipy

Funkční zipy od firmy YKK® jsou dlouhodobě součástí téměř všech našich produktů. Spoléháme na prověřenou kvalitu značky, která je po celém světě známá díky bezkonkurenční životnosti a perfektnímu zpracování. Používáme zipy s různým stupněm nepromokavosti, tak aby doplňovaly celkovou funkčnost oblečení. Zip je důležitou součástí střihů a jak estetizující prvek dotváří oblečení.

Čístá bavlna

Pure cotton je označení pro čistou bavlnu, která je zpracovávána najmodernejšími technologiemi a využívá se hlavně při tvorbě pletenin. Benefity materiálu jsou ve vysoké prodyšnosti, jemnosti, savosti a komfortu při nošení. Recyklace je jednou z hlavních předností bavlny. Je určen pro každodenní nošení.

Imitace peří

Přírodní peří má stále nejlepší izolační a kompresní vlastnosti. Imitace peří ze syntetických vláken kopíruje struktura a jeho profil. Označujeme ji i jako 3D vlákno. Jde o konzistentní tepelně-izolační vrstvu, která chrání před ztrátou tělesného tepla. Výhodou je jednoduchá péče, soudržnost vláken a tvarová paměť. Největším benefitem je však skutečnost, že si své termoizolační vlastnosti zachovává i ve vlhkém prostředí. Díky tomu je oblíbená hlavně při aktivitách v chladném a vlhkém prostředí jako lyžování nebo skialpinismus.

materiály s UV ochranou

Materiál s touto vlastností má schopnost pohlcovat nebezpečné sluneční záření. Jde o technologii, která sestává ze speciální vazby textilie a chemické úpravy. Tato kombinace je poskytuje pokožce dostatečnou ochranu před nebezpečnému záření. Materiál s UV ochranou je určen pro každodenní nošení a je vhodný pro sporty na přímém slunci.

материали с УВ защита

Материал с това свойство може да поглъща опасното слънчево лъчение. Тази технология включва специален метод на тъкане на материята и химическа обработка. Тази комбинация осигурява достатъчна защита на кожата от опасните лъчения. Материалите с УВ защита са предназначени за ежедневна употреба и са подходящи за спортове, практикувани на директна слънчева светлина.


Materiály

NORTHPOLAR fleece

Syntetický úplet s nízkou gramáží, který je velmi hustě tkaný a krátce střižený. NORTHPOLAR fleece je jemný, poddajný materiál, který si zachovává vlastnosti fleecového materiálu i při nízkých teplotách. Má výborné tepelně-izolační vlastnosti. Po obou stranách úpletu má antipillingovou úpravu, čímž se zvyšuje jeho životnost. Je vhodný na běžné nošení a oudoorové sporty.

CORDURA® materiál

Cordura® je synonymem odolnosti a trvanlivosti ve světě textilních tkanin. Jde o speciální nylonová vlákna, extrémně odolné proti oděru a roztržení. Tyto vlastnosti se dosahují pomocí teplovzdušného tvarování nylonových vláken. Používá se jako svrchní materiál na namáhaných částech oděvu, jako jsou kolena, ramena nebo sed.

Polartec® ALPHA®

Polartec® ALPHA® byl původně vyvinut pro speciální jednotky USA. Tato tepelně izolační vrstva je považována za supermoderní technologii. Vyznačuje se excelentní prodyšností, extrémně nízkou váhou, rychlým schnutím a snadnou údržbou ve srovnání s peřím. Oblečení s izolační vrstvou Polartec® ALPHA® aktivně reguluje tělesnou teplotu a eliminuje potřebu dalších vrstev oblečení nebo jejich výměny. Vlastnosti Polartec® ALPHA® oceníte při outdoorových sportech v extrémních podmínkách chladu a vlhka.

Polartec® Power Dry®

Polartec® Power Dry® transportuje díky dvousložkové konstrukci ještě více tělesné vlhkosti ve formě vodních par. Nízká hmotnost, rychlé schnutí a snadná péče je právě to, co ho odlišuje od jiných materiálů. Své vlastnosti si udržuje během celé životnosti. Power Dry® je určen pro běh, trekking a různé outdoorové sporty v chladném, ale i teplém počasí.

Polartec® Power Grid™

Polartec® Power Grid™ posouvá technické spodní prádlo daleko za současné hranice. Patentovaná konstrukce textilie ve tvaru mřížky je typická pro tento materiál. Nízká hmotnost, zvýšená efektivita odpařování a prodyšnost kanálů v dotykových bodech absorbujících a následně rozptylujících páry se jeví jako ideální vlastnosti pro běh, treking a outdoorové sporty.

Polartec® Power Shield®

Polartec® Power Shield® byl vyvinut s cílem přinést do kategorie softshell tkanin všestrannost a odolnost. Jde o vícesložkovou hustou tkaninu, která poskytuje vynikající funkční vyváženost mezi tepelnou izolací, ochranou před počasím a prodyšností. Tato tkanina je elastická, na dotyk příjemná s dlouhou životností. Zaručuje pohodlné nošení v sychravém počasí při lyžování nebo turistice.

Polartec® Power Stretch Pro™

Polartec® Power Stretch Pro™ je navržen tak, aby při namáhavých sportovních aktivitách spodní vrstva poskytla co navíc pohodlí při pohybu. Zesílené elastické vlákna na vnějším povrchu vytvořily lepší celkovou elasticitu ve 4 směrech. Tato unikátní konstrukce umožňuje zvýšit odolnost a životnost, a to i bez omezení prodyšnosti nebo komfortu. Vhodné na aktivity jako běh, treking a jiné outdoorové sporty.

Polartec® Thermal Pro®

Polartec® Thermal Pro® byl vyvinut s cílem přinést širší spektrum stylů a funkčností v syntetických materiálech jako je fleece. Zlepšením jednotlivých parametrů vznikla jedinečná textilie, která posílila tepelný efekt i přes svou nízkou váhu. Syntetický fleece nikdy nevyjde z módy a zůstane preferovanou volbou při výběru izolujících tkanin. Je ideální pro každodenní nošení, ale svou funkčnost naplno poskytne až při outdoorový sportech.

Polartec® Windbloc®

Polartec® Windbloc® je navržen tak, aby 100% odolal větru a poskytl maximální ochranu před nepříznivým počasím, které vás může kdykoliv zastihnout. Prodyšný mikroporézní laminát mezi vnější vrstvou a vnitřním vláknem vytváří rovnováhu mezi izolačními a tepelně-regulačními vlastnostmi. Jeho vrchní vrstva je broušená, odolná a zaroveň, ale pohodlná a přizpůsobivá. Polartec® Windbloc® je flexibilní materiál, ideální pro outdoorové sporty v prostředí náhlých změn počasí.

Polartec® Wind Pro®

Polartec® Wind Pro® byl vyvinut s cílem přinést materiál, který by odolal účinkům silného větru v kategorii fleece technologií. Úpravou vazeb ve struktuře prostřednictvím hustšího pletení byl vytvorilný nový fleece, výrazně snižující prienikanie větru. Má vysoký tepelněizolační koeficient, prodyšnost i větší odolnost proti větru a zároveň odpuzuje všechny formy vlhkosti. Je pohodlný a jednoduchá starostivosť jej řadí k materiálům pro každodenní nošení, ale především outdoorové sporty.

Polartec® Classic

V roce 1981 Polartec® přinesl na trh materiál ze syntetického rouna v podobě fleecu, a tím změnil styl oblékání. V porovnání s tradičním technickým polyesterovým vláknem to byla výrazná inovace v podobě pletené konstrukce s trvanlivějším a univerzálnějším povrchem. Po více než 30-ti letech fleece zůstává tradičním tepelně-izolačním materiálem. Oblíbený je svou osvědčenou trvanlivost, izolační vlastnosti a rychlost schnutí. Vhodný je na každodenní nošení, ale i na sportovní aktivity.

Merino vlákno

MERINO je přírodní vlákno zpracované ze specifické  ovčí vlny. Představuje 100% obnovitelný a svým způsobem dokonalý materiál pro výrobu oblečení pro fyzicky náročné aktivity. Přirozená jemnost vlákna a jeho členitý povrch jsou synteticky nenapodobitelné. Výsledný materiál s asymetrickou strukturou uchovává teplo, dokáže absorbovat velké množství vlhkosti a v případě potřeby zabránit jeho ochlazování, je hypoalergenní a současně antibakteriální. Oblečení s obsahem vláken MERINO oceňují běžci, turisté, horolezci, ale i lyžaři díky komplexním termoregulačním vlastnostem, úžasné paropropustnosti a elasticitě. Kombinací se syntetickými vlákny se dosahuje vyšší odolnosti materiálu.

Materiály PrimaLoft®

Společnost PrimaLoft® patří k absolutní špičce výrobců termoizolačních syntetických vláken. Produkty PrimaLoft® se svými vlastnostmi nejvíce blíží chmýří. Ultra jemné nenasákavé vlákno je základem pro spojení unikátních termoizolačních vlastností a nízké hmotnosti. Materiál efektivně chrání před únikem tepla a současně blokuje vnější chlad. Na rozdíl od chmýří si i ve vlhku zachová objem a neztrácí téměř nic ze své termoizolační funkce. Kompresní schopnost materiálu a extrémní prodyšnost zabezpečuje komfort nošení při fyzicky náročných aktivitách v chladném a vlhkém prostředí. Vlákno rychle schne a nevyžaduje speciální péči.
PrimaLoft® neustále inovuje a přináší nové materiály jako Insulatiaon Eco s obsahem recyklovaných vláken, Insulation down Blend spojený s chmýřím nebo Insulation Active – elastická izolace s extrémní prodyšností.
Značka PrimaLoft® je nositelem environmentálního ocenění bluesign.