TITLE

Novinky

Trekingové hole - na co si dát pozor při jejich výběru

Trekingové hole pomáhají zdolávat terén, udržovat rovnováhu, zvyšovat bezpečnost i komfort při chůzi a snižovat zátěž kolenních kloubů až o 30 %. Zajišťují optimální rozložení hmotnosti a zapojují horní část těla do pohybu. Nejsou ale hole jako hole. Jaké druhy trekingových holí můžete pořídit a na co si dát při výběru pozor?

Proč používáme trekingové hole?

Trekingové hole přinášejí uživatelům nesporné množství výhod. Pomáhají kloubům, které jsou zatíženy nejen váhou vlastního těla, ale ještě navíc batohem. Hole také aktivizují svalstvo na horní části těla, pomáhají udržovat rovnováhu v různorodém terénu, zlepšují držení těla a zvyšují celkový komfort při chůzi. Můžete je využít i při různých mimořádných situací - v případě úrazu, při stavbě nouzového přístřešku nebo jako pomůcku při prozkoumání terénu. Právě proto je třeba pečlivého výběru - je vhodné zohlednit tělesnou stavbu jednotlivce a také podmínky, v nichž chcete hůlky používat. 

Pevné versus teleskopické hole

Obvykle rozlišujeme dva základní typy holí - ty, u kterých délku nemůžeme regulovat, a ty, u kterých délku regulovat můžeme. Oba druhy mají své výhody a nevýhody.. Ve prospěch pevných holí (s neregulovatelnou délkou) hraje fakt, že jsou pevnější, lehčí a mají dlouhou životnost. Ale nemůžeme jejich délku přizpůsobit terénu (chůzi z kopce nebo do kopce) ani je nemůže používat více lidí (není efektivní půjčit je někomu s jinou výškou).

Co se týče trekingových holí s nastavitelnou délkou, jejich největší výhodou je uzpůsobení v terénu (třeba při sestupu) nebo výšce člověka, a jejich skladnost (dají se složit a připevnit k batohu, případně uložit do batohu). Do této skupiny patří známé teleskopické hole, které jsou nejčastěji dostupné ve dvou provedeních:

  • dvojdílné - v porovnání s trojdílnými jsou pevnější, méně pružné a ohebné, jsou těžší a méně skladné; nejoblíbenější jsou zejména u milovníků lyžování a zimní turistiky;
  • trojdílné - jsou nejpopulárnějším typem holí, oproti dvojdílným jsou kompaktnější, lehčí, ale méně pevné; využívají je hlavně lidé věnující se hikingu, trekingu, horolezectví, vysokohorské turistice a podobně;

  

Ukázka: Trojdílné teleskopické hole s regulovatelnou délkou od 64 – 135 cm.

Mimo teleskopických holí existují ještě hole skládací, respektive hole s lankovým systémem (využívající technologii Z-systém, respektive Z-pole), které patří k nejlehčím a nejkompaktnějším modelům, avšak nemají tak dlouhou životnost jako klasické teleskopické hole. Pro svou skladnost jsou nejoblíbenější pomůckou horolezců nebo pěších turistů v méně náročném terénu. Existují také hole, které kombinují lankový systém s jedním teleskopickým dílem. 

Mechanismus nastavení holí

S nastavením délky turistické hole úzce souvisí mechanismus, který fixuje jednotlivé komponenty. Nejčastěji se používají mechanismy: 

  • Šroubový (Twist Lock) - systém fixace dílů se nachází v těle hole; jeho nevýhodou může být zasekávání či těžká manipulace (pokud se do systému dostanou nečistoty nebo během mrazů); proto jsou tyto hole vhodné k používání v létě. 
  • Páčkový (Lever Lock, Flick Lock) - jednoduchý a spolehlivý systém (nastaví se délka hole a stlačí páčka); obsluha je jednoduchá i během manipulace v rukavicích, v porovnání se šroubovým systém jsou páčky rychlejší a mají delší životnost. 
  • Skládací (Z-system, Z-pole) - pružné lanko je natažené v těle hole, čímž umožňuje jednoduchým roztáhnutím oddělit jednotlivé díly od sebe a následně je složit (stejný systém jako tyčky od stanu); manipulace je tedy velmi jednoduchá. 

Ukázka: Páčkový mechanismus

Odolný hliník a lehký kompozit

Trekingové hole musí být pevné, pružné a zároveň co nejlehčí. Mohlo by se zdát, že pár gramů nehraje roli. Avšak při dlouhé chůzi a tisíckrát opakovanými pohyby rameny, které zvedají trekingové hole, každý gram navíc představuje zbytečnou zátěž pro svaly a klouby. 

Hmotnost holí se odvíjí od použitého materiálu - na samotnou hůl i příslušenství (o tom si ale povíme více později). Na tělo hole bývá nejčastěji použit hliník anebo kompozit (nejčastěji karbon), případně kombinace karbonu a hliníku, karbonu a sklolaminátu a podobně. 

Hliník je v porovnání s karbonem sice těžší a neschopen tlumit nárazy (pokud nemají hole zvláštní tlumicí mechanismus). Výhodou hliníku je ovšem jeho nižší cena, proto se hole z hliníku doporučují příležitostným a nenáročným turistům, jejichž chůze není příliš dynamická.  

Kompozit se vyznačuje nižší hmotností, vyšší pevností a schopností tlumit nárazy. Tyto hole jsou doporučovány náročným turistům, kteří je budou využívat intenzivně. Co se životnosti týče, hliníkové hole jsou méně náchylné na poškození silným nárazem než hole z kompozitu, kterým může náraz způsobit praskliny a nenapravitelnou škodu. 

Důležité komponenty holí

Součástí holí bývá několik prvků, které se mohou lišit provedením nebo materiálem, což může také ovlivnit vaše rozhodování. Podívejte se tedy na následující příslušenství. 

Rukojeť

Rukojeť snižuje vibrace, které se z hole přenášejí do ramen. Měla by mít vhodný (ergonomický) tvar pro pohodlný úchop. Některé modely mají prodlouženou rukojeť pro chůzi v traverze.  K velmi populárním , ale také nejdražším, patří rukojeť z pěny. Výhodou jsou její vynikající savé schopnosti (pohlcují pot), dobré tlumení vibrací, nestudí na dotek a její váha je kompletně zanedbatelná. Hole s touto rukojetí jsou velmi vhodné pro používání v letních měsících. 


Rukojeť může být rovněž vyrobena z korku, který je příjemný na dotek, přizpůsobí se tvaru ruky, dobře tlumí vibrace a v porovnání s pěnou více zahřívá ruce. Nejtěžší a nejlacinější rukojeti jsou vyrobeny z gumy - mají vynikající životnost, ale nejsou schopné absorbovat pot, tudíž po nich ruce mohou klouzat. Proto jsou gumové rukojeti doplňkem holí určených k zimním sportům. Spoustu rukojetí je zhotoveno z kombinací výše zmíněných materiálů. 

 

Ukázka: Tvarovaná rukojeť zhotovená z kombinace pěny a korku
 

Poutko

Poutko snižuje námahu, kterou musí zápěstí vyvinout při sevření a zvedání hole (díky poutku se tlak rozkládá na větší plochu). Rovněž můžeme povolit sevření dlaně při zvednutí hole od země, čímž rukám dopřáváme oddechu od dlouhého a silného sevření. Poutko je umístěno na rukověti, a mělo by být vyrobena z pevného a měkkého materiálu, aby neodíralo kůži. Taktéž je vhodné využít poutko nastavitelné, aby se dalo přizpůsobit velikosti ruky a neomezovalo krevní oběh. Mělo by mít také dostatečné rozpětí, aby bylo schopno pojmout nejen holou ruku, ale i rukavici. 
 
Ukázka: Nastavitelné poutko
 

Hrot

Hrot je špička hole, která je obvykle vyrobena z oceli (lacinější modely), z karbidů nebo pružného kompozitu (pevný, delší životnost, vyšší schopnost odolat poškození - např. zlomení mezi kameny). K tomuto typu se řadí třeba wolfrámový nebo vidiový hrot, jejichž tvrdost a odolnost je je několika násobně vyšší než v případě oceli. Hrot by měl být odnímatelný, abyste ho v případě poškození mohli snadno vyměnit za nový. 

Násada na hrot

Této násadě se také říká botička nebo koncovka, vyrábí se z gumy a slouží jako ochrana hrotu. Používá se při chůzi po tvrdém zpevněném terénu - jako asfaltová cesta. Násada tak tlumí nárazy i zvuky, které vznikají při kontaktu hole s povrchem. 

Talíře nad hrotem

Zabraňují zaboření hole do povrchu, po kterém jdete. Velikost talíře se odvíjí od charakteru terénu, ve kterém se budete pohybovat. Menší talíře se používají při chůzi lesem, větší zase při chůzi sněhem. Talíři tedy bývají snadno vyměnitelné. 

Tlumící prvky (Antishock)

Nejsou standardní výbavou všech holí. Slouží k odlehčení nárazů a vibrací, ale je důležité zmínit, že snižují stabilitu při skákavých pohybech, proto je třeba zvážit, zda se tyto prvky hodí zrovna pro vás (podle toho, v jakém terénu se hodláte pohybovat). Obecně platí, že při chůzi do kopce je lepší nepoužívat antishock, z kopce se vám ale tyto prvky budou hodit. Existují dokonce hole, u kterých můžete antishock vypínat a zapínat dle potřeby. 

Vybereme ty pravé přesně pro vás

Jak bylo zmíněno již v úvodu, trekingové hole poskytují člověku mnoho benefitů. Aby však správně plnily svou úlohu, musíme zvolit správnou délku (v závislosti na vaší výšce), parametry zohledňující frekvenci i intenzitu používání a podmínky, v nichž chcete hole používat (roční období, terén). Stejně důležitá je správná technika používání, aby nebyli více na škodu, než k užitku. Ale o tom si popovídáme zase příště...