TITLE

Novinky

Walking, Nordic Walking a Hillwalking – Co to je?

V seriálu Představujeme sport přinášíme několik aktivit, kterými si můžete protáhnout kostru, i když nejste profesionální sportovci. O co se tedy jedná?
 
Walking – neboli česky chůze – je aktivita, kterou někdy provozujeme všichni. Ať se procházíte po nedělním obědě nebo každé ráno na autobus, věřte, že je to velmi prospěšná aktivita. K chůzi nepotřebujete žádné speciální zařízení a můžete ji provozovat prakticky úplně všude.

I když se to nezdá, 15-30 minut chůze denně udělá rozdíl - a to nejen v tom, jak budete vypadat, ale hlavně jak se budete cítit. Chůze totiž příznivě ovlivňuje fyzickou stránku člověka (zlepšuje krevní oběh, tvaruje křivky těla, posiluje dolní končetiny a příznivě formuje páteř), ale i jeho psychickou stránku a aktuální náladu. Zkuste chodit 30 minut denně během jednoho týdne a určitě zpozorujete změnu.

Nordic Walking (česky severská chůze) je někdy zlehčován jako sport pro seniory, ale pravdou je, že může být přínosný pro každého. Jedná se o dynamickou chůzi, která je podporována nordic trekingovými holemi. To je konec konců jediná pomůcka, kterou si budete muset přikoupit, pokud s tímto sportem plánujete začít. Během chůze zapojujete dolní končetiny a jejich svalstvo, díky holím však zaktivizujete i horní část těla

Obr.: Pomocí trekingových holí zapojíte i horní končatiny

Na trhu je spousta druhů trekingových i nordic walking holí, které slouží jak začátečníkům, tak i pokročilým Nordic Walkerům. Přečtěte si náš článek o tom, jak si vybrat trekingové hole. Nordic walkingové hole mají na rozdíl od trekingových speciální poutko, zvlášť upravené na pravou a levou rukou. Toto poutko vypadá jako rukavička, která přilne k zápěstí a pomůže vám udržet hůl sevřenou v dlani během pohybu paží vzad. Nordic Walking je vhodný pro všechny věkové kategorie a všechna roční období. Pokud vám již obyčejná chůze nestačí, možná je třeba se posunout o stupínek výš. Je to kombinace turistiky a aktivního tréninku, který vám posílí celé tělo.
 
Hillwalking se do češtiny překládá jako chůze do kopců. Jak lze předpokládat, jedná se o fyzicky náročnější odvětví klasické chůze, protože zdolávání kopců je větší výzva než chůze parkem. Jde rozhodně o vzrušující outdoorový sport, protože odměnou za náročný výstup přírodou vám bude nádherný výhled.

Obr.: Hillwalking poskytne nádherné výhledy

Nicméně je zde třeba trochu přemýšlení a přípravy. Pokud plánujete výpravu do odlehlých kopců vzdálených od civilizace, bude zapotřebí poctivě naplánovat trasu, prozkoumat předpověď počasí a vybavit se nástroji, které vám pomohou s navigací (GPS, kompas, mapu...). Součástí by také mělo být vhodné oblečení, které počítá s tím, že vás v kopcích může zastihnout nějaká pohroma.
 
Máte raději Walking, Nordic Walking nebo Hillwalking? V základě ani tak moc nezáleží na tom, který z těchto sportů máte nejraději. Důležitější je, že si najdete čas na trochu aktivity, posílíte svaly a uvidíte zase něco nového.